A kullancscsípés-paralízis tünetei és kezelése kutyáknál

A kullancsok számos betegséget idézhetnek elő kutyáknál. A kullancscsípés okozta bénulásért egy olyan erős toxin felelős, amely bizonyos nőstény kullancsok nyálán keresztül szabadul fel, ahonnan aztán bekerül a kutya vérébe.

A toxin közvetlenül hat az idegrendszerre, ami súlyos idegrendszeri tünetek kialakulásához vezet. A kullancsok által kibocsátott mérgek a motoros neuronok bénulását okozzák. Ez a folyamat az önkéntes mozgás elvesztését jelenti, ami a gerincvelőt és az izmokat összekötő idegek károsodására vezethető vissza. Az idegsejtek bénulása következtében az izmok petyhüdt állapotban maradnak.

Fontos megemlíteni, hogy nem szükséges kullancsfertőzés a betegség kialakulásához. Habár a kullancscsípés-paralízis tüneteit mutató kutyáknál több kullancs is jelen lehet az állaton, általában elég egyetlen kullancs csípése a bénulás bekövetkeztéhez. Ezzel együtt nem minden kutyánál alakul ki a tünetegyüttes csípés hatására. A macskák nem fogékonyak a kullancs toxinjára.

Séták után ajánlott átnézni a kutya kültakaróját kullancsokat keresve
Séták után ajánlott átnézni a kutya kültakaróját kullancsokat keresve. Fotó: iStock

A kullancscsípés-paralízis tünetei kutyáknál

A betegség kialakulása általában erdős, kullancsok által fertőzött területeken való kirándulást követően figyelhető meg. Nagyjából 6-9 nappal a csípést követően fokozatosan alakulnak ki a tünetek, amelyek az alábbiak lehetnek:

  • hányás, öklendezés
  • evési zavarok
  • bizonytalan mozgás
  • magas vérnyomás
  • gyors szívverés és -ritmus
  • gyengeség, különösen a hátsó végtagokban
  • az izommozgás részleges, majd a betegség előrehaladott állapotában gyakran teljes elvesztése
  • csökkent, az idő előrehaladtával akár teljesen meg is szűnő reflexek
  • alacsony izomtónus
  • hangképzési zavar, úgynevezett diszfónia

A légzőszervi izmok bénulása következtében felléphet még:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • nyálzás
  • nyelőcső-kitágulás
  • a pupillák túlzott dilatációja a szemben

A kullancscsípés-paralízis diagnózisa kutyáknál

Milyen tüneteket okoz kutyáknál a Lyme-kór? Részletek itt.

A kutya egészségi állapotáról teljes körű információt kell adni az állatorvos számára, beleértve a tünetek megjelenésének idejét, figyelembe véve minden olyan tényezőt, amely a betegség kialakulásához vezethetett (például ha a közelmúltban erdős területen járt az állat). Az állatorvos fizikai vizsgálatot végez, alaposan átvizsgálja a kutya kültakaróját, különös tekintettel a kullancsok jelenlétére vagy kullancscsípésre utaló jelekre. Amennyiben parazitát talál, laborba küldi fajmeghatározás céljából. A rutin laboratóriumi vizsgálatok magukban foglalják a teljes vérképet, a biokémiai profilt, továbbá a vizeletvizsgálatot. Ezeknek a vizsgálatoknak az eredményei azonban gyakran nem mutatnak eltérést, ha nincs jelen más betegség a kullancscsípés-paralízis mellett.

Légúti izombénulásban szenvedő állatoknál az elváltozás súlyosságának meghatározásához a vérgázok szintjét kell kiszámítani. Légzőszervi izomparalízis esetén alacsony oxigén- és magas széndioxid-tartalom lesz megfigyelhető, mivel a kutya nem tudja megfelelően belélegezni az oxigént és kilélegezni a szén-dioxidot. A mellkasi röntgen kitágult nyelőcsövet mutat, ami a légzés nehézsége következtében alakul ki.

A diagnózis legfontosabb lépése a kullancs megtalálása és azonosítása, hogy ezáltal meghatározható legyen a betegség eredete.

A kullancscsípés-paralízis kezelése kutyáknál

Súlyos megbetegedés esetén a kutya kórházi kezelésre szorul az intenzív ellátás érdekében. A légzőszervi bénulás vészhelyzet, ezért azonnali orvosi beavatkozást igényel.

A kullancsok azonosítása és leválasztása az első lépés a toxinok további kibocsátásának megakadályozására és a tünetek súlyosbodásának megelőzésére. Abban az esetben, ha nem található élősködő a testén, a kutyát inszekticid tartalmú szerekkel kell kezelni, így elpusztítva azokat a parazitákat, amelyek a bőr ráncaiban rejtőznek. Bizonyos esetekben ez az egyetlen szükséges kezelés, amely után a kutya hamarosan a gyógyulás jeleit mutatja. Légzőszervi bénulás esetén azonban a kutya légzéséhez oxigénkiegészítésre vagy mesterséges lélegeztetésre van szükség. Ha a kutya dehidratálódik, intravénás folyadékpótlást kap, valamint olyan gyógyszereket, amelyek az idegrendszer toxinjai hatásainak leküzdésére és az izmok lazítására, a légutak szabaddá tételére szolgálnak.

A kullancscsípés-paralízis utókezelése kutyáknál

A gyorsabb regeneráció érdekében a kutyát nyugodt körülmények között, hűvös környezetben tanácsos tartani, ugyanis a neurotoxin hőérzékeny. A fizikai aktivitást átmenetileg kerüljük, mivel növeli a testhőmérsékletet. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy az állat a lehetőségekhez képest minél többet pihenjen.

Egyes kutyáknál hányás, étvágytalanság jelentkezhet, és gyakran képtelenné válnak a táplálékfelvételre. Ilyenkor az ételt addig nem szabad felajánlani, amíg ezeket a tüneteket nem kezelik megfelelően. Az állatorvos tájékoztatást ad arról, hogy milyen típusú étrend-kiegészítőket kell a kutyának adni, és hogy milyen módszerrel szükséges a kutyát táplálni (például fecskendővel vagy csővel). A megfelelő otthoni ápolás fontos része a terápiának.

A kullancscsípés-paralízis gyógyulási esélyei kutyáknál

A kórházi kezelés során a kutyán neurológiai vizsgálatokat végeznek napi rendszerességgel. A teljes prognózis nagymértékben függ a kutyát megfertőző kullancs fajától, de a gyógyulást az általános egészségügyi állapot és az életkor is befolyásolja. Bizonyos esetekben, különösen toxikus reakciók esetén, a prognózis végzetes lehet a legjobb kezelés mellett is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.