A brnói Szt. Anna Oktató Kórház kutatói több mint kétezer embert vontak be tudományos munkájukba . A szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogyan hatnak a háziállatok gazdáik egészségére, különös tekintettel a szív- és érrendszer állapotára. A tudósok arra jöttek rá, hogy a kutyatartás a leghasznosabb, mert a kutyások aktívabb életet élnek, és összességében jobban odafigyelnek az étrendjükre is. Ez pedig két olyan faktor, amely nagy szerepet játszik szívünk egészségének megóvásában.
Egészségessé tesz a kutyatartás?
A kutatás alanyai 24 és 65 év közöttiek voltak, a közös munka kezdetéig nem volt szívbetegségük. A résztvevőkkel röviden elbeszélgettek társadalmi és gazdasági helyzetükről, egészségi állapotukról - az esetleges korábbi betegségekről és kezelésükről -, illetve azt is megkérdezték tőlük, hogy dohányoznak-e, mennyit mozognak egy nap, általánosságban véve hogyan táplálkoznak, illetve mit ettek az elmúlt 24 órában. Ezután megmérték a vérnyomásukat , koleszterin- és vércukorszintjüket, valamint kiszámolták a testtömegindexüket is.
Az eredmények ismeretében pontozták az alanyok szívének egészségét 1-től (ez volt a legrosszabb érték) 14-ig. Akik nem tartottak állatot, átlagosan 9-es értékelést kaptak, míg az állattartók 10 pontot kaptak. A kutyatartók 0,3 ponttal a többi állattartó felett teljesítettek - még úgy is, hogy a kutatók azt látták, hogy köztük több a dohányos.
Lássuk a számokat!
A tudósok azt is kiszámolták, hogy az állattartók 61,8 százaléka eleget mozog, szemben a másik csoport 47,7 százalékos arányával. Ezen kívül az állattartók HDL koleszterinszintje sokkal jobb értékeket mutatott, de a diabétesz előfordulásának aránya is kisebb volt, mint azoknál, akiknek nem volt háziállatuk. És még egy érdekesség: a kisállatot tartók mindössze 9,4 százalékának étrendjét minősítették szegényesnek, míg a másik csoport tagjainak 16,4 százalékáról mondható el ugyanez.
A tanulmány szerzői kiemelték, hogy a kutyatartóknál a legvalószínűbb a jó értékelés a szív- és érrendszer állapotát illetően. Ők ugyanis aktívabb életet élnek, ennek következményeként pedig egészségesebb a testsúlyuk, és alacsonyabb a testtömegindexük is.
A tudományos munka egyébként még zajlik, a résztvevők egészségi állapotát 2030-ig ötévente ellenőrzik. Így egyelőre nem vonhatjuk le azt a következtetést, hogy a kutyatartók védettebbek a szívbetegségek ellen, mindenesetre az eddigi értékek elgondolkodtatóak.