A kutyák agya érzékenyebb a nekik címzett, mint a felnőtteknek szóló beszédre, különösen akkor, ha nők beszélnek – derítették ki az ELTE Etológia Tanszék, a Természettudományi Kutatóközpont és az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat kutatói. A közelmúltban végzett vizsgálat izgalmas hasonlóságokat tár fel a kisgyermek- és a kutyaagy között a túlzó beszédhangsúly feldolgozásában –tájékoztatott a kutatás eredményeiről honlapján az ELTE Etológia tanszéke.
Nem csak az számít, mit, az is, hogyan mondod
Amikor korlátozott nyelvi képességűekkel, például kisbabákkal, vagy kutyákkal beszélünk, hogy felkeltsük a figyelmüket, különleges, túlzó hangsúlyt használunk. A babáknak szóló, úgynevezett dajkabeszéd segíti a gyerekek egészséges kognitív, szociális és nyelvi fejlődését, így nem meglepő, hogy a babák agya különösen érzékeny erre a beszédstílusra. Ezt az információt felhasználva azt vizsgálták a kutatók, hogy vajon a kutyák is jobban felfigyelnek-e, ha így beszélnek hozzájuk.
Ennek megválaszolására a kutatók MRI készülék segítségével vizsgálták a kutyák agyi aktivitását. Az állatok 12 nőtől és 12 férfitól származó, kutyáknak, babáknak és felnőtteknek szóló, valós helyzetekben felvett beszédet hallgattak. Az eredmények szerint a kutyák agya erősebben reagál a kutyáknak és babáknak szóló, mint a felnőtteknek szóló beszédre. Érdekes módon, a kutyaagy ezen érzékenysége erőteljesebb akkor, ha nők beszélnek és befolyásolja a beszélő hangjának magassága, illetve a hangmagasság változatossága. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy valóban számít, hogyan beszélünk a kutyáinkhoz, és hogy az agyuk kifejezetten érzékeny a női hangra jellemző eltúlzott prozódiára. A kutatás a Communications Biology című tudományos folyóiratban jelent meg.