"Hány emberév egy kutyaév? Nem hét" - szögezte le Kubinyi Enikő, az ELTE Etológia tanszék tudományos főmunkatársa a Qubiten . A szakember szerint ugyanis az arányok nagyban függenek attól, hogy milyen és mekkora kutyákból számolunk átlagot. Egy amerikai kutatás eredményei szerint például a keverék ebek 14,45 évig, míg a fajtatiszták 14,14 évig élnek. Ha mindezt összehasonlítjuk a magyarországi várható élettartammal (76 év), akkor azt mondhatjuk, hogy a magyar emberek nem egészen öt és félszer annyi ideig élnek, mint a tengerentúli kutyusok, nem pedig hétszer.
Tovább árnyalja a képet, hogy a nagyobb testű kutyák közismertebb rövidebb életűek, mint a kisebb testméretekkel rendelkezők. Az amerikai adatok szerint egy pireneusi hegyikutya átlagos élettartama 11,55 év, a német dogé 9,63, miközben a csúcstartó tacskók általában 15 évnél is tovább boldogítják gazdijaikat. Ha tehát a testméretet is számításba vesszük, akkor az ember-kutya arány tízszeres és ötszörös érték között változik. Ebből máris látszik, hogy az egy kutyaév=hét emberév elv egy elég durva általánosítás.
A fajta és a méret mellett az ivartalanítás is hozzájárulhat a hosszabb élethez, különösen szukáknál, ezzel együtt ivaros kutyák is megélhetnek matuzsálemi kort. A Hajdú-Bihar megyei Sárrétudvariban például 27 évet élt Buksi , míg a világrekorder Bluey, egy ausztrál pásztorkutya 29 és fél éves volt, amikor 1939 novemberében elpusztult. Csak az összehasonlítás kedvéért: Blueynál négyszer élt tovább a világ leghosszabb életű embere, a francia Jeanne Calment .