A 30 foknál magasabb nappali csúcshőmérséklet idején a rosszul tartott házi kedvencek rövid időn belül hőgutát kaphatnak, amely akár halálhoz is vezethet - figyelmeztet az Orpheus Országos Állatvédő és Természetbarát Közhasznú Egyesület.
A megelőzés a kulcs
A kutya önszántából soha nem mozogna a tűző napon, a nagy kánikulában. Ha mégis ezt kell tennie, akkor tudnunk kell, hogy mindezt nehezebben viselik a nagyobb testű, sötét színű kutyák, mint a kisebb testű, világos színűek. A kutya nem tud izzadni, ami komoly nehézséget okoz az állatnak. Bizonyos körülmények között ugyanis nem elegendő pusztán a lihegéssel történő hővesztés. Ilyenkor jó, ha az állat egy hűvös helyre fekve hűtheti magát. Ezen kívül viszont a következőkre is fokozottan figyeljünk oda a nyári melegben:
- A nagy sétát, játékot kora délelőttre és késő délutánra időzítsük.
- Legyen mindig a közelben egy árnyékos, hűvös hely, ahová az állat el tud bújni a napsugárzás elől.
- Az állatnak legyen mindig friss ivóvize, és a sétákra is érdemes vinni magunkkal folyadékot és egy kis tálkát, hogy meg tudjuk itatni a kutyánkat.
- Házi kedvencünket ne hagyjuk egyedül autóban - még lehúzott ablakokkal se! -, hiszen a belső tér néhány perc alatt akár 60-70 Celsius-fokosra is hevülhet.
Hogy megelőzhessük a hőgutát és a kiszáradást, érdemes a fenti tanácsokat megfogadni. Egy kis odafigyeléssel ugyanis felelős állattartók lehetünk.