"A kutyák hallása négyszer érzékenyebb az emberénél. Sokkal magasabb hangfrekvenciákat is képesek érzékelni nálunk, érdemes tehát belegondolni, hogy milyen hangos lehet egy tűzijáték négylábú barátaink számára. Emellett a rakétázás szaga és villanó fényei is szokatlanok a kutyáknak, emiatt pedig összességében extrém szorongást válhatnak ki bennük. Éppen ezért mindenkinek azt javaslom, aki ilyesmit tervez az ünnepre, hogy gondoljon a háziállatokra, és legalább értesítse előre a környékbeli gazdikat, hogy megtehessenek minden szükséges óvintézkedést kedvencük megóvása érdekében" - hívta fel a figyelmet dr. Rachel Casey, a brit Dog Trust kutyamentő szervezet szakértője.
A gazdik ugyanis tehetnek azért, hogy az ebek ne szökjenek el otthonról, illetve semmilyen módon ne tegyenek kárt magukban a pirotechnikai eszközöktől megrémülve. Az ausztrál Perth Vet Emergency (PVE) sürgősségi kisállatklinika a legfontosabb tanácsokat foglalta össze mind azok számára, akik otthon töltik a szilvesztert, mind azoknak, akik kimozdulva egyedül hagynák kedvencüket.
Ha otthon vagyunk a kutyával
Akárcsak a nyári viharok és villámlások idején, ezúttal is a legjobb dolog, amit tehetünk a kutyával, hogy mellette maradunk. Napközben tartsuk olyan nyugodtan, amennyire csak lehetséges, igyekezzünk nem eltérni a megszokott rutintól. Ha az állat veszélyt érzékel, defenzívvé és szorongóvá válik. Nagyszerű ötlet tehát még azelőtt elvinni sétálni, mielőtt elkezdődne az esti durrogtatás és fényjáték. Az is sokat jelent, ha csak az udvaron játszunk vele, a lényeg, hogy megszabaduljon a felesleges energiáitól.
Ahogy közeledik az este, érdemes beengedni kedvencünket a házba, illetve egy kis időt tölteni vele. Kapcsoljuk be a televíziót, a rádiót vagy egy kis zenét, és játsszunk vele, hogy ezáltal is eltereljük a figyelmét, miközben odakint dörögnek a petárdák és a rakéták. Ha eközben időnként egy kicsit megdögönyözzük, a pocakját simogatjuk, azzal pozitív ingereket társíthatunk a számára ijesztő kültéri zajokhoz. Mindezek révén megkönnyíthetjük négylábú társunknak az év utolsó éjszakáját, megkímélve őt az erős stresszhatástól.
Ha kimozdulnánk szilveszterkor
Sokan ünneplik az új év beköszöntét otthonuktól távol. Ebben az esetben a legfontosabb üzenet, hogy semmi esetre se kötözzük ki a kutyát! Az eb sokkal biztonságosabb helyen lesz zárt térben, legyen az akár egy nagyobb ketrec, egy mosókonyha vagy egy fürdőszoba. Egy rémült állat könnyen meg is fojthatja magát a pórázzal, tehát inkább essen legrosszabb esetben is egy csekély kár az elzárására használt helyiségben, minthogy gondatlanságból életveszélynek tegyük ki bundás családtagunkat.
A kutyák nem értik, honnan jönnek a hangos zajok és a tűzijátékokra jellemző egyedi szagok, ráadásul hallani fogják a többi környékbeli kutya ijedt ugatását is, ami csak még rémisztőbbé teszi számukra a szituációt. Végeredményben a szervezetük "harcolj vagy menekülj" üzemmódba lép, ijedtükben pedig könnyen átbújhatnak a kerítés felett vagy alatt, hogy aztán olyan gyorsan szaladjanak el, ahogy csak a lábuk bírja. A gazdik ezután órákon át kutathatnak kedvencük után, félve, hogy talán soha nem látják viszont. Ilyen esetekben gyakran szaladnak ki autók elé az otthonról elszökött ebek, mivel a szorongás által életre keltett ösztönük felülírhat minden logikát, így a mozgó járművekre is rátámadhatnak, potenciális ellenséget látva azokban. Éppen ezért fontos, hogy elzárjuk őket, ha nem tudunk velük maradni ezen a kritikus éjszakán.
Segíthet, ha bekapcsolva hagyunk a kutya számára otthon valamilyen hangforrást, például a tévét vagy egy nyugodt klasszikus zenét, részben elvonva ezáltal a figyelmét a hangos robbanásoktól. Mindenképpen adjuk oda neki a kedvenc játékait is, továbbá sokat segíthet, ha otthagyunk neki egy olyan pólót vagy egyéb ruhadarabot, amelyen érzi a szagunkat, mivel ez is nyugtatólag hat rá.
Egyéb hasznos tanácsok
Amennyiben kedvencünk extrém szorongást tapasztal vagy szélsőséges viselkedési zavarokat tanúsít a tűzijátékok és viharok idején, úgy ajánlott állatorvoshoz fordulni vele. Akadnak ugyanis nyugtatószerek, amelyeket alkalmazhatunk szükség esetén, illetve kutyaoktatók is segítséget nyújthatnak az állat célzott képzése révén. Mindezek mellett a PVE az alábbi három tanácsot tartja a legalapvetőbbnek:
- Ahogy azt 2013. január 1. óta a jogszabályok is előírják, mindenképpen legyen mikrochip ültetve a kutyába, illetve ügyeljünk arra, hogy az adatbázisban helyesen szerepeljenek az adataink.
- Ajánlott nyakörvet adni az ebre, amelynek bilétáján szerepel az állat neve, lakhelye és a gazdi telefonos elérhetősége.
- Soha ne kössük ki kedvencünket tűzijátékok vagy viharok idején!
Forrás: pve.net.au ; cambridge-news.co.uk