A különböző fajtájú és méretű kutyák különböző ütemben öregszenek. Egy nagyobb fajta, mint például a német dog, körülbelül 6 éves korában már idősnek tekinthető. Egy kisebb testű kutya viszont közel sem aggastyán legalább 7-10 éves koráig. Minél jobban ráhangolódunk a tipikus jelekre, annál hamarabb segíthetünk kutyánknak szépen megöregedni.
Az öregedés fizikai jelei kutyáknál
- Homályos szem vagy látási nehézség: a szem homályosodása olyan fokozatosan történik, hogy előfordulhat, hogy nem vesszük észre azonnal. Bár ez meglehetősen gyakran fordul elő az idősebb kutyáknál, és nem befolyásolja a látást, azonban szürke hályog vagy más szembetegségek jele is lehet, amelyek többsége könnyen kezelhető. Előfordulhat, hogy a kutya beleütközik dolgokba, vagy nehezen találja meg az ismerős tárgyakat a padlón. Ez a tünet viszont egyértelműen látásvesztést jelez.
- Büdös lehelet: míg a kutyák rossz lehelete bármely életkorban gyakori, ha hirtelen arra leszünk figyelmesek, hogy kutyánknak szörnyű szájszaga van, az ínybetegségre, fogszuvasodásra vagy szájüregi fertőzésre utalhat. Az immunrendszer gyengül a kutyák öregedésével, és nem képesek olyan könnyen leküzdeni a fertőzéseket, mint fiatalabb korukban. A megfelelő fogtisztítás mellett az állatorvos dönthet úgy, hogy vérvizsgálatot végez a fertőzés kizárásának érdekében.
- Lelassulás vagy nehézkesebb közlekedés: egy idősebb kutyának problémái lehetnek a lépcsőkkel, az autóba ugrással, vagy akár egy szundikálás után. Lehet, hogy gyengeséget észlelünk a hátsó lábukban. Bár mindannyian lelassulunk, ahogy öregszünk, kutyánk mozgási problémáit ízületi gyulladás vagy más degeneratív betegség is okozhatja. Az állatorvos által ajánlott fájdalom- vagy ízületi gyulladáscsökkentő gyógyszerek vagy kutyás étrend-kiegészítők mellett a kutya sétáltatási rendjét lassabb és rövidebb sétákra vagy új testmozgási rutinra kell módosítani. A kutyával való úszás például gyengéd a testhez, és sok kutya imádja.
- Új csomók és dudorok: egyes kutyák hajlamosak ártalmatlan zsíros lipómák kialakulására, de ezek a bőr alatti csomók gyakoribbak a kutyák idősebb korában. Az állatorvosnak azonban ellenőriznie kell a kutyán lévő újabb csomókat, hogy kizárja a rosszindulatú daganat lehetőségét.
- Súlyváltozás: nem meglepő, hogy az idősebb, kevésbé aktív kutyák néha erőteljesebben híznak. Előfordulhat, hogy módosítani kell a kutya étrendjét és testmozgását az egészséges testsúly fenntartása érdekében. Ugyanakkor figyelni kell arra is, amikor egy idősebb kutya fogy. Ez a súlycsökkenés lehet csökkent izomtömeg eredménye, ami gyakori az idősebb kutyáknál, vagy okozhatja alacsonyabb étvágy, a tápanyagok gyenge felszívódása, de akár emésztési betegség is. Ha a kutya néhány hónap vagy egy év alatt testsúlyának több mint 10 százalékát elveszíti, forduljunk állatorvoshoz.
- Inkontinencia, vizelet- vagy székletürítési nehézség: ha úgy tűnik, hogy a kutya hirtelen elfelejti a sétaidőt, vagy vizelés közben megerőlteti magát, az húgyúti fertőzés vagy vesebetegség jele is lehet. Az inkontinencia azonban nem szokatlan idős kutyáknál, és vannak olyan gyógyszerek, amelyek segíthetnek.
Az öregedés viselkedési és mentális jelei kutyáknál
A fizikai változás nem az egyetlen különbség, amelyet észrevehetünk az öregedő kutyáknál. A viselkedés megváltozása jelezhet egy mögöttes fizikai problémát, de az öregedés normális jele is lehet. Előfordulhat, hogy a korábban nagy energiájú társ mostanság napi több órát alszik. Az idősebb kutyáknak valóban több alvásra van szükségük, ezért hagyjuk csak őket szunyókálni.
További mentális jelek, amelyek az öregedésre utalnak:
- félelem ismerős emberektől vagy tárgyaktól
- az alvás-ébrenlét ciklus változásai
- gyakoribbá váló ugatás
- ismétlődő vagy kényszeres viselkedés
- elfelejti azokat a parancsokat és jelzéseket, amelyeket egyszer már jól ismert
- pisilés vagy bekakilás a lakásban
- fokozott szorongás
- zavartság és dezorientáció
- jelentős változás a kutya aktivitási szintjében
Hogyan segíthetünk idősödő kutyánknak?
A legfontosabb dolog, amit tehetünk, hogy az állatorvost meglátogatjuk, hogy lát-e fizikai vagy mentális változásokat kedvencünkön. Az állatorvos ekkor meghatározhatja a mögöttes orvosi okokat és előírhat kezeléseket. Segíthet abban is, hogy döntéseket hozzunk kutyánk gondozásával kapcsolatban, például az étrend és a testmozgás megváltoztatásában, valamint a napi rutinban megtehető átalakításokban.
Kutyáink sokéves szeretetet és hűséget adnak nekünk, és természetes, hogy idősebb éveiket a lehető legkényelmesebbé és élvezetesebbé akarjuk tenni. Az öregedés az élet normális része, némi éberséggel és odafigyeléssel kutyánk egészségére ezek valóban csodálatos évek lehetnek.