Nemcsak a kutya élethosszát, hanem a kognitív hanyatlásának folyamatát is befolyásolja, hogy mekkora a testmérete. Ezt derítette ki az ELTE Etológiai Tanszékének friss kutatása. Turcsán Borbála posztdoktori kutató az InfoRádióban beszélt a részletekről.
Ezek a legkorábban, ám leglassabban öregedő fajták
A szakértő szerint a legkisebb és legnagyobb testű kutyákat érinti leginkább a viselkedéses öregedés. „Az óriási, 30 kilogramm fölötti állatoknál két-három évvel korábban indul be az öregedéssel járó viselkedésváltozás, viszont ennek sebessége lassabb, mint a kistermetű állatoknál. Lényegében előbb-utóbb találkoznak" – mutatott rá a kutató.
A nagy kutyák kognitív hanyatlása azonban összességében nem lesz akkora mértékű, mint a kisebb kutyáké – a nagy termetű állatok viszont jellemzően rövidebb ideig is élnek. További érdekesség, hogy tulajdonképpen a legnagyobb testű kutyák között kell keresni a leglassabban öregedő fajtákat, annak ellenére, hogy náluk előbb indul el ez a folyamat.
Nem tud az ember mindenképpen jól járni, nem tud egyszerre minőséget és mennyiséget nyerni. Azok a kutyák, amelyek lényegében életük végéig megőrzik a szellemi egészségüket, fizikailag hamar tönkremennek, de amelyek fizikailag sokáig bírják, szellemileg, mentálisan kezdenek leépülni” – magyarázta a kutató.
Turcsán Borbála megjegyezte ugyanakkor, hogy a méret csupán a 6 kilónál kisebb és a 40 kilónál nagyobb kutyáknál játszott szerepet a viselkedéses öregedés kezdetében és gyorsaságában. 10 és 30 kiló között az eredmények szerint nincs eltérés az öregedési folyamatokban.