Tavasszal a kutyák, macskák több időt töltenek a szabadban. Ez nemcsak azzal járhat együtt, hogy élvezik a jó időt és a napsütést, hanem bizony veszélyekkel is. Számos dolog okozhat kisebb-nagyobb problémákat a környezetükben, a húsvéti időszak pedig extra kockázatokat is magában rejt kedvenceinkre nézve. Lássuk, mi mindenre érdemes odafigyelni a kutyák és macskák kapcsán a tavaszi hónapokban – a Patplan erről közölt egy összesítést.
Mérgező édességek
Ami nekünk a legfinomabb csokoládé vagy csokitojás, az házi kedvenceink számára méreg. Ennek oka a teobromin nevű vegyület, amit a kutyák és macskák nem tudnak olyan hatékonyan feldolgozni, mint mi, emberek, és akár halálos is lehet a számukra.
A csokoládé mellett a kalács is mérgező lehet a háziállatok számára, a belesütött mazsola, aszalt gyümölcsök, citromhéj, szerecsendió vagy mesterséges édesítőszerek miatt.
Húsvéti dekorációk
A húsvéti dekorációk, mint például a húsvéti kosarakban található műfű és csibedíszek szintén veszélyesek lehetnek a háziállatokra. Ha ezeket lenyelik, megakadhatnak a torkukon vagy a tápcsatornában, ami rosszullétet okozhat, vagy akár az állat elpusztulását is.
Mérgező növények és virágok
Tavasszal kedvenc virágaink újra megjelennek a kertünkben és az otthonunkban. Mi, emberek örülünk nekik, a kutyákra és macskákra viszont sok virág, vadon termő növény és gomba jelenthet veszélyt. A mérgező növények közé tartoznak a liliomok, nárciszok, azáleák, amarilliszok, hóvirágok, ciklámenek, rododendronok és tulipánok, de a növényvédő szereket, tápoldatokat is erősen ajánlott inkább elzárni a kis kedvencek elől. Ha mégis a mérgezés bármely jelét észleljük – például hányást, nyáladzást, hasmenést, tájékozódási zavarokat vagy eszméletvesztést –, azonnal hívjuk fel az állatorvost.
Allergiás tünetek kutyáknál, macskáknál
Akárcsak mi, emberek, a kutyák és a macskák is allergiások lehetnek tavasszal a fűre, pollenekre és más anyagokra. A tünetek gyakran hasonlóak lehetnek a miénkhez, például viszketés, fülproblémák, szőrhullás, bőrgyulladás, légzési problémák, a szemek könnyezése, gyulladása léphet fel. Ha ezeket a tüneteket észleljük, érdemes mielőbb beszélni az állatorvossal.
Bolhák és kullancsok
A tavasz legkellemetlenebb velejárói az élősködők. Ezek ellen sokat tehetünk, ha bolha- és kullancsellenes termékekkel kezeljük kutyánkat, macskánkat, illetve, ha rendszeresen ellenőrizzük, hogy a védelem ellenére nem került-e mégis valami a bundájukba vagy a bőrükre. Ha sok sötét pötty van az állat szőrében, az nagy valószínűséggel bolhaürülék.
Rovarcsípések
Tavasszal kis kedvenceink lelkesen üldözhetik a rovarokat, aminek fájdalmas vége lehet. Ha kutyánkat vagy macskánkat megcsípte egy darázs vagy egy méh, az a legtöbb esetben nem életveszélyes, de méhcsípés esetén a fullánkot el kell távolítani, és a területet fertőtleníteni kell. Ha háziállatunk allergiás a csípésre, illetve ha száj vagy nyak közelében történt a csípés, akkor lehet, hogy állatorvoshoz kell fordulni – duzzanat vagy légzési nehézség esetében ezzel nem is szabad várni.