A tűzijáték robbanásaitól sokszor még az emberek is megijednek. Gondoljunk csak bele, hogy akkor milyen ijesztőek lehetnek ezek a hangok egy kutya szemszögéből, aki sokkal jobban hall, mint egy ember. Nem véletlen, hogy az Orpheus Állatvédő Egyesület a szilveszter előtti közleményében fel is hívta a figyelmet kedvenceink megnyugtatásának fontosságára.
Otthon biztosítsunk kedvencünknek a közvetlen utcai hangoktól elszigetelt helyet (belső szobát vagy udvarrészt, garázst, jó kerítéses udvart). A sötétítő függönyt húzzuk el, a redőnyt eresszük le. Félősebb kedvencek számára állatorvos által ajánlott nyugtató szerről is gondoskodhatunk a petárdázások idejére” – fogalmaztak.
Milyen nyugtató jó a tűzijátékozás idejére?
Egy állatfelszereléseket és állateledeleket árusító webáruház Állatorvos válaszol rovatába több kérdés is érkezett már az évek alatt a kutyák nyugtatózásával kapcsolatban. A szakértő az egyik kérdezőnek azt írta, a félelem mértékén múlik, hogy milyen szerre van szükség. „Komolyabb pánikra nem elegendők a gyógynövényes készítmények, ott komolyabb szerekre van szükség” – mutatott rá.
Minden új készítményt ki kell próbálni, mielőtt élesben használjuk. Ez azt jelenti, hogy az ajánlott maximális adag felét beadjuk nyugodt körülmények között, és figyeljük az állatot a beadást követő 2-3 órában, hogy nincs-e bármilyen rendellenes viselkedés vagy tünet. Ha az állat nyugodtan viselkedik, akkor nyugodtan használhatjuk a készítményt a stresszt okozó szituációkban. Ha tehetjük, akkor a stresszhelyzet előtt 1 órával, éhgyomorra adjuk be a készítményeket” – tanácsolta az állatorvos.
Ellenjavallt és ajánlott hatóanyagok
Zaj – például tűzijáték, petárda vagy mennydörgés – által kiváltott félelem és szorongás csökkentésére nem javasolják sem az acepromazin, sem a diazepam hatóanyagú nyugtatók alkalmazását. Továbbá a vényköteles humán szorongásoldókkal sem érdemes önhatalmúlag, tehát állatorvossal való konzultáció nélkül kísérletezni – figyelmeztetett egyik összefoglalójában a Debra24.
A társ- és haszonállattartókat, valamint az állategészségügyben dolgozókat megszólító portál szerint a felsorolt készítmények helyett az alábbi (vényköteles) szerek használhatók:
- dexmedetomidin
- imepitoin
- alprazolam
Fontos, hogy nyugtatót csak indokolt esetben, állatorvosi jóváhagyással adj kedvencednek! Mindig kövesd a szakember által meghatározott adagolási utasítást, és a szer hatóideje alatt biztosíts az állatnak folyamatos felügyeletet!