Mindenképpen érdemes utánajárni, hogy milyen az adott kutyafajta temperamentuma , ez ugyanis nagyban befolyásolhatja a kutyák személyiségét. Érdemes olyat keresni, amely nyugodt, könnyen kezelhető, kötődő, hogy a gyerekeinkkel is biztosan jól kijöjjön. E tekintetben szintén fontos a testméret: a kisebb testűek között sok az aktív, nagy mozgásigényű fajta, míg a nagyobb testűek között akadnak lassúbb, kevésbé mozgékony ebek is. Emellett nyilván egy kisebb, lakótelepi lakásba nem feltétlenül jó ötlet nagy méretű állatot beköltöztetni.
A mozgásigény előzetes felmérésére mindenképpen fektessünk nagy hangsúlyt, és legyünk realisták abban, hogy a családunk mit tud bevállalni. Ha például nem férnek bele a napi többszöri hosszú séták, vagy nincs nagy kertünk, akkor ne válasszunk kifejezetten nagy mozgásigényű fajtát, máskülönben az állatnak szinte biztosan viselkedésproblémái lesznek.
Mindig alaposan kérdezzük ki a tenyésztőt (ha menhelyről fogadunk be kutyát, akkor a pedig a gondozóját), hogy milyen természetű a kiszemelt állat, mennyi mozgásra van szüksége, vannak-e esetleg speciális igényei. Az is nagyon fontos, hogy töltsünk el valamennyi időt a kutyával, mielőtt hazavinnénk, és kicsit ismerkedjünk össze vele. Lehetőség szerint a gyerekeknek is mutassuk be előre.
Gondoljuk át azt is, hogy szeretnénk-e vállalni azokat a fáradalmakat, amelyek egy kiskutya felnevelésével, szobatisztaságra szoktatásával, trenírozásával járnak, vagy a családunk életviteléhez esetleg jobban passzolna egy "kész" állat, aki már tud pórázon sétálni, szobatiszta, illetve ismeri az olyan alap parancsszavakat, mint az "ül!" és a "fekszik!". Ha pedig van már valamilyen háziállatunk, legyen az macska, nyúl vagy bármi más, amellyel a kutya érintkezni fog, akkor erről is egyeztessünk külön a gondozóval, tenyésztővel. Macskák esetén készüljünk fel az összeszoktatás esetleges kezdeti nehézségeire.
Forrás: petmd.com