"Okos kutya" - hányszor hangzik el ez a dicséret a gazdik szájából! Sokan úgy vélik, hogy az ő kutyájuk szuperintelligens, hiszen számos szót megért, és képes a legelképesztőbb mutatványokra is.
A Learning & Behavior című tudományos folyóiratban megjelent új tanulmány készítői viszont azt állítják: az ebek különlegesek és okosak ugyan, de jelentősen nem eszesebbek más állatoknál. "Különlegesek, de nem kivételesek. Okosak, de nem kiemelkedően" - mondta a tanulmány egyik szerzője.
A kutatásról
Ragadozók, csoportosan vadászók, és az ember szelídítette meg őket: ez a három dolog csak az ebekre igaz egyszerre, ezért kétség sem fér hozzá, hogy nagyon különlegesek. A kutatók kiválasztottak néhány állatfajt, amely a három kategóriából kettőbe vagy egybe beilleszthető, és ezeket a fajokat hasonlították össze a kutyákkal . Ehhez több szempontot is figyelembe vettek, például a társas intelligenciát vagy a problémamegoldó képességet.
A tudósok által választott állatok a következő fajokból kerültek ki: farkasok (a kutyákhoz a mai napig nagyon közel álló ősök), vadkutyák és hiénák (ragadozók és csoportosan vadászók), macskák (ragadozók és az ember által háziasított állatok), delfinek és csimpánzok (csoportosan vadászók), illetve lovak és galambok (háziállatok).
Az eredményeket összegezve a kutatók arra jutottak, hogy mindhárom kategóriában vannak olyan állatok, amelyek ugyanolyan jól teljesítettek a feladatok megoldásában, mint a kutyák - vagy épp sokkal jobban.
Miért gondoljuk mégis, hogy a kutyák kiemelkedően okosak?
Négylábú társaink általában gyorsan tanulnak, és ezt a gyorsaságot azonosítják sokan azzal, hogy okosak - mondják a tanulmány készítői, hozzátéve, hogy ember és kutya közt mindig is erős kötelék volt. És ki ne lenne elfogult azzal, akihez kötődik, és akit nagyon szeret?
Forrás: Time