A kellemetlen lehelet leggyakrabban az úgynevezett brachycephal fajták esetén jelentkezik, így többek között a mopsz, a boston terrier és a pekingi palotapincsi esetében. Ezek a rövid orrú, lapos arcú kutyák rendkívül nagy hajlamot mutatnak a betegség kialakulására, mivel fogaik torlódnak, azaz közel helyezkednek el egymáshoz a koponyacsont speciális felépítése miatt.
A halitózis tünetei kutyáknál
Általában a kellemetlen szájszag tűnik fel az állattartónak. Ha azonban a bűzös szájgyulladást egyéb, szisztémás betegség okozza, úgy legtöbbször egyéb tünetek is jelentkeznek. Ilyenkor az állat a táplálékot nehezen, óvatosan veszi fel, nyálzik, étvágya csökken. A szájüregben a nyálkahártya kipirultsága figyelhető meg, olykor fekélyképződés és vérzés kíséretében.
A halitózis okai kutyáknál
Különféle elváltozások vezethetnek a halitózis kialakulásához, beleértve anyagcsere-rendellenességeket, mint a cukorbetegség; légzőszervi problémákat, például az orrüreg (rhinitis) és a melléküregek gyulladását (sinusitis); valamint gyomor-bélrendszeri problémákat, mint például a nyelőcső megnagyobbodása (megaoesophagus). Vírusos, bakteriális vagy gombás fertőzések egyaránt előidézhetnek kellemetlen szájszagot, és étkezési problémák szintén szerepet játszhatnak a szagkibocsátásban. Kellemetlen bűz érzékelhető, ha a kutya magas fehérjetartalmú táplálékot fogyaszt, illetve koprofágiát, azaz bélsár felvételét követően is. Okozhatja a panaszt a torok- vagy a garatmandula gyulladása, továbbá szájüregi daganat vagy idegen tárgyak ( csont , toklász) következtében kialakult gyulladás is hajlamosít a halitózisra.
A kellemetlen szájszag megjelenése sokszor a kutyát ért traumára vezethető vissza, így áramütést, autóbalesetet vagy akár verekedést követően is előfordulhat. Mindenekelőtt azonban a halitózis leggyakoribb előidézője a periodontális betegség, amely a szájban található baktériumok hatására alakul ki. A kórokozók a fogak felületén plakkokat, ínygyulladást, előrehaladott esetben a fogak maradandó károsodását idézik elő.
A halitózis diagnózisa kutyáknál
A szájgyulladás megállapítása a kórelőzmény és a tünetek birtokában nem jelent gondot, annál inkább a kiváltó ok felderítése, mivel a halitózis legtöbbször csupán résztünete egy szisztémás megbetegedésnek. Amennyiben periodontális betegség a kellemetlen lehelet oka, annak kimutatására röntgenvizsgálat szolgál, valamint a fogak mobilitásának és a szájüreg szulfidkoncentrációjának mérése.
A halitózis kezelése kutyáknál
A pontos kiváltó ok ismeretében különféle terápiás módszerek alkalmazhatók. Vegyszerek felvételét követően a szájüreget alaposan át kell öblíteni. Ha parodontális betegség áll a háttérben, akkor a fogkövet, illetve a rossz fogat eltávolítják, javasolt továbbá klórhexidin- vagy akriflavintartalmú szájfertőtlenítők használata. Szükség lehet széles spektrumú antibiotikumokra, ezek hatására ugyanis csökken a szájszag, mivel segítik a fertőzést okozó baktériumok leküzdését. A nyálkahártya ellenálló képességét A-vitamin-tartalmú készítmények adásával lehet növelni.
A beteg kutyának adjunk pépesített vagy folyékony, jó minőségű gyógytápot, így kímélve a száj nyálkahártyáját.
A halitózis utókezelése kutyáknál
Mindig fordítsunk kellő figyelmet a kutya tüneteire! Az állatorvos által javasolt időközönként szükséges elvégezni a fogak kontrollvizsgálatát, továbbá naponta mossuk meg kedvencünk fogait. E célra kapható speciális fogkrém, de tápra szórható por vagy speciálisan a kutyák részére kifejlesztett szájvíz is. Így megelőzhető a plakkok újbóli kialakulása.