A vörösvértestekben található hemoglobin kulcsfontosságú szerepet tölt be az oxigén szállításában a tüdőből a test más részeibe. A hemoglobin vastartalmának oxidációjakor methemoglobin keletkezik, amely nem képes megkötni az oxigént. Normális körülmények között a methemoglobin újra hemoglobinná alakul, és helyreáll az egyensúly. Ha azonban a vérben megnő a methemoglobin mennyisége, úgy zavart szenved a szövetek oxigénellátása. A methemoglobinémia szemmel jól látható jele, amikor a vér barnás színűvé válik.
A methemoglobinémia okai kutyáknál
- genetikai rendellenesség
- paracetamol- vagy ibuprofenmérgezés
- helyi érzéstelenítők, például benzokain mellékhatása
A methemoglobinémia tünetei kutyáknál
- levertség
- gyengeség
- szapora légzés
- a bőr és a nyálkahártyák elszíneződése
- sárgaság
- hányás
- alacsony testhőmérséklet (hipotermia)
- az arc vagy az állkapocs duzzanata
A methemoglobinémia diagnózisa kutyáknál
Fontos, hogy az állatorvos részére szolgáljunk alapos kórelőzménnyel, különös tekintettel arra, hogy a kutya hozzáférhetett-e paracetamol- vagy ibuprofentartalmú gyógyszerhez, esetleg alkalmaztak-e nála a közelmúltban helyi érzéstelenítést igénylő beavatkozást. A methemoglobin szintjének ellenőrzése céljából laboratóriumi vérvizsgálatokra van szükség. Hosszabb ideje fennálló methemoglobinémia esetén rendszerint megnő a vérben található vörösvértestek mennyisége. Gyakran gyorstesztet végeznek, amikor is a kutya vérét egy nedvszívó fehér papírra cseppentik, és egy csepp normál vért helyeznek el mellette. Ha az állat methemoglobinémiában szenved, vére jól érzékelhetően barnább színű lesz. Súlyos vérszegénységnél vagy gyógyszermérgezés gyanúja esetén az állatorvos teljes körűen átvizsgálja az állatot, szervi sérülés bizonyítékát keresve.
A methemoglobinémia kezelése kutyáknál
Enyhe vagy közepes mértékű methemoglobinémia esetén nincs szükség kezelésre. Amennyiben a zavar mögött öröklött megbetegedés áll, úgy az állatok várható élettartama nem rövidül, kezelést nem igényelnek. Ha gyógyszer indukálta, akkor az adott gyógyszer alkalmazását abba kell hagyni. Súlyos vérszegénység esetén vérátömlesztésre lehet szükség, illetve intravénásan metilénkék segítségével csökkenthető a methemoglobinszám. A paracetamol vagy ibuprofen túladagolása azonnal hányást vált ki. A hányásból, hasmenésből, vesekárosodásból vagy a közelgő sokkból eredő elektrolit-egyensúlyhiányt intravénás folyadékokkal lehet kezelni.
A methemoglobinémia utókezelése kutyáknál
A paracetamol- és az ibuprofentartalmú gyógyszerek alkalmazásakor fokozott elővigyázatosságra van szükség. Ha a kutya véletlenül jutott a szerekhez, azonnal vigyük állatorvoshoz, aki meghánytatja az állatot. Ha fájdalomcsillapításra ibuprofent ad a gazdi, legyen nagyon körültekintő: figyeljen oda az anémia első jeleire, így például az elhalványuló nyálkahártyákra.
Amikor a vér methemoglobinjának mennyisége elfogadható szintre áll vissza, a bőr és a nyálkahártya visszanyeri eredeti színét, és a helyszíni vérteszt elvégzése során a vér élénkpirosnak tűnik. Metilénkékes kezelés során a vörösvértestek arányát a vérben rendszeresen ellenőrzik.