A Linköpingi Egyetem etológusai úgy vélik, a kutya tükrözi gazdája stressz-szintjét. A kutatók azt figyelték, hogy miként hatnak a kutya stressz-szintjére az életmódi tényezők és az álattal élő emberek.
Nyugodt gazda, nyugodt kutya
A szakértők 25 border collie-t és 33 shetlandi pásztorkutyát vizsgáltak, többségüknek nő volt a gazdája. A kortizol nevű stresszhormon koncentrációját mérték meg a kutyák szőrzetében és a gazdik hajában hónapokon át. "Azt találtuk, hogy hosszú távon összhangban volt a stresszhormon szintje a kutyában és tulajdonosában: a magas kortizolszintű gazdáknak magas kortizolszintű kutyái, az alacsony kortizolszintű tulajdonosoknak pedig alacsony kortizolszintű kutyái voltak" - mondta Ann-Sofie Sundman etológus, a tanulmány vezető szerzője.
A gazdi személyisége is számít
A kutyatulajdonosoknak ki kellett tölteniük két kérdőívet is, amelyek a gazdák és kutyáik személyiségét mérték fel. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a stressz-szint összefügg-e az egyéni sajátosságokkal. "Meglepetésünkre azt találtuk, hogy a kutya személyisége nincs nagy hatással a hosszú távú stresszre, a gazda személyisége azonban erősen befolyásolja azt" - mondta Lina Roth, a tanulmány társszerzője.
Az etológusok szerint további kutatásokra van szükség, hogy következtetéseket vonjanak le a kapcsolat okáról. A következő kutatásba várhatóan más kutyafajtákat , például vadászkutyákat is bevonnak majd. A szakemberek azt is vizsgálni szeretnék, hogy mekkora szerepet játszik a stressz átadásában a gazda neme.