Így óvjuk meg kedvencünket a hőgutától

Forró beton, kiszáradt vizes tálka, rövid lánc és árnyékmentes hely: már ez is elég ahhoz, hogy baj történjen.

A 30 foknál magasabb nappali csúcshőmérséklet idején a rosszul tartott házi kedvencek rövid időn belül hőgutát kaphatnak, amely akár halálhoz is vezethet - figyelmeztet az Orpheus Országos Állatvédő és Természetbarát Közhasznú Egyesület.

kutya, ivás, folyadékpótlás, vízfogyasztás, dehidratáltság, kiszáradás, kánikula, meleg, felelős állattartás, hőguta, napszúrás
Nyáron nemcsak az embereknek, hanem az állatoknak is több vízre van szükségük. Fotó: 123rf

A megelőzés a kulcs

A meleg ezért veszélyes a kutyára - kattintson a részletekért!

A kutya önszántából soha nem mozogna a tűző napon, a nagy kánikulában. Ha mégis ezt kell tennie, akkor tudnunk kell, hogy mindezt nehezebben viselik a nagyobb testű, sötét színű kutyák, mint a kisebb testű, világos színűek. A kutya nem tud izzadni, ami komoly nehézséget okoz az állatnak. Bizonyos körülmények között ugyanis nem elegendő pusztán a lihegéssel történő hővesztés. Ilyenkor jó, ha az állat egy hűvös helyre fekve hűtheti magát. Ezen kívül viszont a következőkre is fokozottan figyeljünk oda a nyári melegben:

  • A nagy sétát, játékot kora délelőttre és késő délutánra időzítsük.
  • Legyen mindig a közelben egy árnyékos, hűvös hely, ahová az állat el tud bújni a napsugárzás elől.
  • Az állatnak legyen mindig friss ivóvize, és a sétákra is érdemes vinni magunkkal folyadékot és egy kis tálkát, hogy meg tudjuk itatni a kutyánkat.
  • Házi kedvencünket ne hagyjuk egyedül autóban - még lehúzott ablakokkal se! -, hiszen a belső tér néhány perc alatt akár 60-70 Celsius-fokosra is hevülhet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogy megelőzhessük a hőgutát és a kiszáradást, érdemes a fenti tanácsokat megfogadni. Egy kis odafigyeléssel ugyanis felelős állattartók lehetünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra