A cukorbetegség veszélye macskáknál és kutyáknál is fennáll. Becslések szerint a kutyák és a macskák több mint fele túlsúlyos vagy elhízott, a cukorbetegség pedig háromszor gyakoribb a cicáknál, mint az ebeknél - olvasható a Boehringer Ingelheim oldalán. A diabétesz kialakulásához sok minden hozzájárulhat, de az egyik legfontosabb kockázati tényező az elhízás. Az alábbiakban bemutatjuk a négy legfontosabb tünetet, amely a betegségre utalhat.
- Gyakori vizelés: a cukorbetegség egyik első jele a sok vizelet. Csomós alom esetén könnyű ellenőrizni, hogy az alomtálcában a szokásosnál több vagy nagyobb csomó van-e - ez a fokozott vizelés lehetséges jele. Viszont egy több macskás háztartás esetében nehezebb beazonosítani, melyik kedvenc a felelős.
- Nagy szomjúság: a sokat vizelő macska több folyadékra fog vágyni, ezért többet fog inni.
- Nagy étvágy: a macskák sosem mondanának le egy jutalomfalatról, de a cukorbeteg állatok nagyobb valószínűséggel éheznek is rájuk. Diabétesz esetén ugyanis a glükóz nem jut el a sejtekhez. Az energiára váró sejtek pedig továbbra is éhséget jeleznek az agynak, így a kedvenc többet akar enni.
- Váratlan fogyás: ha kedvencünk úgy veszít a súlyából, hogy közben sokat eszik, akkor felmerülhet a diabétesz gyanúja. Mivel a sejtek nem tudják megfelelően felvenni a glükózt, a szervezet más energiaforrásokhoz fordul: zsír- és izomégetéshez, ami fogyáshoz vezet.
Ha cicánkon felfedezzük a fenti tüneteket, a legjobb, ha beütemezzük a következő állatorvosi látogatást. Mindenképpen bízzuk szakemberre a problémák okának beazonosítását, mivel a tünetek sok más betegséget is jelezhetnek. Teljes körű fizikai kivizsgálás, vér- és vizeletvizsgálat is szükséges lesz valószínűleg a végső diagnózishoz.
A diagnózist követően a kezelés része lehet az étrend megváltoztatása, a rendszeres fizikai aktivitás, az otthoni vércukorszintmérés, inzulinkezelés, valamint kontrollvizsgálatok is.