Itt van mindjárt az első aggasztó tünet: a szőrlabdák gyakori felköhögése. Elkerülhetetlen, hogy a cicák a bundájuk nyalogatása közben lenyeljék a nyelvükbe akadt szőrszálakat, amiket, miután összeállnak az emésztőrendszerükben, visszaöklendeznek. Ez normális, ha alkalmanként történik, amennyiben azonban túlságosan rendszeressé válik, érdemes vele szakemberhez fordulni. Mint arra dr. Geoff DeWire, a PrettyLitter főigazgatója a thehealthy.com cikkében rámutatott: általában vagy az a probléma, hogy túl sok szőrt nyel az állat, vagy gyomor-bélrendszeri rendellenesség, például gyulladásos bélbetegség áll a háttérben.
Baj lehet, ha köhög, vagy az alom mellé pisil
Ne vonjuk meg a vállunkat akkor sem, ha megváltozik a macska étvágya . Amennyiben hirtelen, egyik pillanatról a másikra egy alapvetően jó étvágyú cica szinte semmilyen finomsághoz nem nyúl hozzá, az biztosan jelez valamit, figyelmeztet Daniel Rotman, a PrettyLitter alapítója és vezérigazgatója. A szakember hozzátette: nemcsak az étvágytalanság, hanem tulajdonképpen bármilyen, az állat étkezési szokásait érintő furcsaság aggodalomra adhat okot. Az étvágy megváltozása elvezethet egy másik szimptómához, amit komolyan kell venni, méghozzá a súlycsökkenéshez vagy -növekedéshez. A gazdiknak időnként célszerű ellenőrizni kedvencük súlyát, így hamar észre lehet venni, ha túlságosan lecsökkent vagy megnőtt.
Ahogy az embereknél, úgy a cicáknál sem jelent jót az állandó köhögés. "A macskaköhögést tulajdonképpen úgy kell elképzelni, mintha az állat hányni akarna, de nem tudna felöklendezni semmit" - így Rotman, aki szerint a köhögés leggyakrabban légzőszervrendszeri problémára, például asztmára utal. Ugyancsak bajra figyelmeztethet a vizelési szokások átalakulása is, folytatja Rotman. "Ha hirtelen elkezd az almos doboz mellé pisilni, az jelezhet alsó húgyúti megbetegedést vagy hólyagkövet, de akkor is érdemes elmenni az állatorvoshoz, ha gyanúsan kevés a vizeletének a mennyisége."
A gazdi ismeri a legjobban a macskáját, így ő állapíthatja meg a legnagyobb bizonyossággal, változott-e a viselkedése az utóbbi időben. Ha a válasz igen, a cica valószínűleg nincsen jól. "Tisztálkodási vagy társas szokások, aktivitás - bármelyiket érinti az átalakulás, célszerű odafigyelni rá. Nem kell minden apróságért állatorvoshoz szaladgálni, de ha szignifikáns a változás, az a biztos, ha szakember is látja az állatot" - hangsúlyozza Rotman. Végül, de nem utolsósorban ügyeljünk a látványos fizikai tünetekre is: az erős szőrvesztés, a szemek, az orr váladékozása vagy a hányás utánajárást és valószínűleg kezelést igényel.