A tudósok sokáig azt hitték, hogy apró, kúp alakú kinövések találhatóak a macskák nyelvén, azok segítségével történik a tisztálkodás. Nemrég azonban egy amerikai gépészmérnök, Alexis Noel rájött, hogy talán tévedtek, amikor is Murphy nevű kedvencének nyelve beleakadt egy bolyhos takaróba.
A macskanyelv működése
A Noel által vezetett kutatócsoport ezt követően a házimacskák és több macskaféle nyelvét is sokkal alaposabb vizsgálatnak vetette alá, és arra jutott, hogy a cicák nyelvén a kis kinövések igazából nem kúpszerűek, hanem miniatűr kampókhoz hasonlítanak. Amikor az állatok nem akarják használni, akkor ezek a kinövések, papillák nyugalmi állapotban vannak, lefelé és hátrafelé hajlanak. Amikor viszont a nyelvizom működésbe hozza ezeket, felegyenesednek, segítségükkel pedig a macskák hatékonyan el tudják távolítani a felesleges szőrt és más szennyeződéseket a bundájukról. A koszt lenyelik, majd később visszaöklendezik.
Leegyszerűsítve: a papillákkal tűzdelt macskanyelv úgy működik, mint egy szuperkefe - mondhatni a világ leghatékonyabb keféje. A kis kinövések a nyál felvitelében is hatékonyan segítenek, ami nemcsak a tisztítás miatt fontos, hanem a nyári melegben a cicák testének természetes hűtése miatt is.
Reform jöhet a fésülködésben
A szakemberek a macskafélék nyelvének háromdimenziós leképezése után egy speciális kefét is elkészítettek, amellyel hatékonyabb lehet a fésülködés emberek és cicák számára egyaránt. Emellett terveik szerint ez még csak a kezdet: a mostani tudományos eredményeiket a jövőben számos más tudományos célra is felhasználhatóvá tennék. Például a macskák mosakodásához hasonló mechanizmussal szerintük megkönnyíthető lenne bizonyos gyógyszerek alkalmazása, ahogy a szőnyegtisztítás is.
Forrás: nbcnews.com