Mint tudjuk, a cicák kitöltik a rendelkezésükre álló teret és a legkisebb réseken is képesek átjutni. Az ELTE etológusa most azt vizsgálta meg, vajon mi módon érzékelik és döntik el, hogy mekkora hézagon férnek át – értesült Dr. Pongrácz Péter kutatásáról az ng.24.hu.
Van testtudatuk
A macskák teste a rugalmasságot szolgálja, ezért kulcscsontjuk kicsi és nem rögzült, így a vállaikat össze tudják húzni. Segítségükre van az arcuk elején lévő bajusz is, amely a környezetről ad számukra információkat, többek közt pont a hézagok szélességéről.
A kutató a cicákon a saját otthonukban végzett vizsgálatokat: egy ajtóra kartonpapírból készített akadályokat helyezett. A megfigyelések szerint a cicák bátran és határozottan közelítették meg a nyílásokat, még akkor is, ha azok egészen keskenyek, a macska mellszélességének fele nagyságúak voltak. Mindössze akkor váltak óvatosabbá, amikor nagyon alacsony nyílással találkoztak szembe, vagyis le kellett lapulniuk az átmászáshoz. A kutató szerint ennek két oka lehet: egyrészt a macska nem annyira ügyes, ha kúszni kell, másrészt, hogy ilyenkor feltehetően védtelenebbnek érzik magukat.