A méhgyulladás okai macskáknál
- nehéz szülés
- elhúzódó vemhesség, esetenként nagyszámú utód születésével kombinálva
- szülészeti beavatkozások
- visszamaradt magzatok vagy placenta
- vetélés, természetes vagy művi abortusz
A probléma hátterében jellemzően olyan Gram-negatív baktériumok állnak, mint az Escherichia coli , amelyek súlyos vérfertőzést okoznak.
A méhgyulladás tünetei macskáknál
- kellemetlen szagú, sötétbarnás színű, gennyes váladék ürül az ivarnyíláson keresztül, amihez gyakran vér keveredik
- duzzadt hasfal
- kiszáradás (a bőrt összefogva néhány másodperc után ugrik csak vissza eredeti állapotába)
- sötétvörös, erezett nyálkahártyák
- láz
- csökkent tejtermelés
- levertség
- étvágytalanság
- az állat nem gondozza a kicsinyeit
- szeptikémia kialakulásánál megemelkedett pulzus- és légzésszám
A méhgyulladás diagnózisa macskáknál
Az állatorvos a szokásos teszteket elvégezve eldönti, hogy a fertőzés szisztémás-e, mi lehetett a fertőzés forrása, illetve hogy az állat milyen mértékben van kiszáradva, igényel-e sürgősségi ellátást. Röntgen és ultrahang segítségével megállapítja, hogy található-e a méh belsejében visszamaradt placenta, magzat, gyulladásos folyadéktömeg, valamint hogy került-e folyadék a hasüregbe a méhrepedés következményeként. A hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálatát minden esetben elvégzi. Aerob- és anaerobbaktérium-tenyésztést egyaránt végez, hogy a vérben előforduló kórokozókat azonosítani tudja, ezáltal a legmegfelelőbb antibiotikumot kapja kedvencünk.
A méhgyulladás kezelése macskáknál
A terápia során a méhtartalom eltávolítása és a szeptikémia tüneteinek enyhítése a legfontosabb feladat. Méhfalat összehúzó készítményeket (például oxitocint) kap az állat, majd fiziológiás sóoldattal átmossák, leöblítik a gyulladásos tartalmat. Ha szeptikémia következtében sokkos állapotba kerül az állat, fiziológiás sóoldat vagy Ringer-laktát oldat adásával kell stabilizálni az állapotát. Amíg a baktériumtenyésztéses vizsgálatok eredménye megérkezik, az állatorvos a méhgyulladás tüneteinek enyhítésére széles spektrumú antibiotikum szuszpenziót ad vagy méhtablettát helyez fel a méh üregébe. A kórokozó pontos ismeretében lehetséges specifikusabb gyógyszerre váltani.
Ha a macska méhgyulladása korai stádiumú, úgy nagy valószínűséggel jól reagál a kezelésre. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kezeléssel nem minden esetben előzhető meg a méhrepedés és az általános hasüregi fertőzés kialakulása. Ha nem tervezzük szaporítani a macskát, a legjobb megoldás az, ha ivartalanítjuk. A műtétre mindenképpen szükség van, ha placenta vagy magzat marad vissza a méhüregben, illetve ha méhrepedés vagy igen súlyos fertőzés alakul ki. Hosszú ideig tartó megbetegedéseknél, amennyiben a kezelés hatástalan, sok esetben javulást hoz, ha átmossák a méh belsejét.
A méhgyulladás utókezelése macskáknál
Ha a beteg cicának kicsinyei vannak, ne engedjük szoptatni! A méreganyagok a tejbe is felszívódnak, így a kölykök megbetegedését és elhullását is előidézhetik. Az anyából a gyógyszer is átjut a tejjel a kölykök szervezetébe, ezért annak lehetséges mellékhatásaival is számolni kell. Gondoskodjunk tehát mesterséges táplálásról minden esetben! A fertőzött állatokat a további komplikációkat elkerülendő érdemes ivartalanítani. Tenyésztésre szánt macskák esetében is számítani kell arra, hogy az egyedek termékenysége csökken, sőt, akár teljesen terméketlenné válhatnak.