A #catwalking (macskasétáltalás) mozgalom egyre népszerűbbé válik napjainkban, különösen a nagyvárosokban élők között. Dr David Grimm, a Science magazin szerkesztője is nagy támogatója ennek, 13 éve sétáltatja pórázon a két cicáját. Mint mondja, azért, mert szertette volna, ha a kedvencei többet látnak és tapasztalnak meg a világból, mint egy baltimore-i lakás belső terét. Szerinte egy macskának 30-60 percet érdemes kint tölteni minden nap.
Az állattartási kellékek gyártásával foglalkozók is egyre inkább figyelembe veszik, hogy vannak hasonlóan gondolkozó gazdik, és már sok helyen lehet kapni kifejezetten cicák sétáltatásához gyártott hámokat és pórázokat is.
Állatkínzás pórázon tartani a macskát?
Természetesen az állatvédelemmel, illetve az állatok jogaival foglalkozó csoportoknak is megvan a véleménye a dologról. Egyes szervezetek szerint, míg a hám és póráz használata abból a szempontból mindenképpen jó ötlet, hogy így az állat nem tud elcsatangolni , elszaladni (és erre nyilvánvalóan sokkal inkább hajlamosak, mint az engedelmesebb természetű kutyák), mégiscsak korlátozza a szabadságukat. A Royal Society for The Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA , brit állatvédelmi alapítvány) egyik szóvivője úgy nyilatkozott a Daily Mail internetes kiadásának, hogy bár értékelik, hogy a gazdik szeretnék a sétákkal fizikailag és mentálisan is stimulálni a cicákat, néhányuk traumaként élheti meg a hám és a póráz viselését, mivel az irányítás érzése nagyon fontos a macskák számára.
Ugyanakkor olyan állatbarátok is vannak, akik kifejezetten támogatják a macskasétáltatást. Anita Kelsey a macskák viselkedésének szakértője, aki szerint, ha először bent a lakásban kezdjük hámra és pórázra szoktatni az állatot, és türelmesen tréningezünk vele (lehetőleg kiskorától), akkor nem kell attól tartanunk, hogy traumatizáljuk az állatot. Emellett bizonyos cicáknál, akik szeretnek az otthonunkban rombolni, kaparni, tárgyakat tönkretenni, a leszoktatási folyamatban nagy segítséget jelenthet a mindennapos, pórázos sétáltatás.
Természetesen ettől a macskák még nem lesznek kutyák , és nem is lehet teljesen úgy kezelni őket - de akinek benti cicája van, főleg, ha egyedüli, érdemes lehet egy próbát tennie ezzel a módszerrel.
Forrás: dailymail.co.uk