Jó ideig nem dokumentálták ezeket a hatásokat, ezért a gazdik a rohamokat gyakran a macskák öreg korával magyarázták. Egyelőre azt, hogy milyen gyakran érinti az állatokat a jelenség, még nem tudják a szakemberek, de abban biztosak, hogy gyakoribb, mint gondolnánk. A médiában "Tom és Jerry szindrómaként" kezdték emlegetni a jelenséget, utalva a híres rajzfilmmacskára, a kutatók pedig FARS-nak (feline audiogenic relfex seizures) nevezik.
A FARS az idősebb cicákat érinti: egy erről szóló tanulmány szerint a 15 éveseket, illetve az ennél is öregebbeket. Bár a jelenséget még tanulmányozzák, az első kutatásoknál körvonalazódott, hogy az érintett macskák csaknem egyharmada Birman fajtájú. A kutatásban csaknem száz cicát vizsgáltak meg, voltak közöttük hímek és nőstények is, illetve olyanok, akik részben vagy teljes egészében süketek.
A macskák hallása más, mint az embereké: olyan hangokat is érzékelnek, amelyeket gazdáik nem, éppen ezért a különböző hétköznapi háztartási zajok is eltérő hatással lehetnek rájuk, mivel ezek különböző rezgéseket bocsátanak ki magukból. A FARS-ra jelenleg még nem létezik semmilyen gyógymód, de bizonyos, a rohamokat gátló, illetve csökkentő gyógyszerekkel kordában tartható, kezelhető a cicák állapota.
A FARS eredetét, lehetséges gyógymódját folyamatosan vizsgálják a szakemberek, így a következő években a kezelés területén fejlődés várható.
Forrás: petMD