A kísérlet a Yokohama Egyetemi Klinika intenzív osztályán történt. Egy kutatócsoport telepítette az arcfelismerő rendszert, hogy jobban tudják garantálni a betegek biztonságát - írja a medicalonline.hu . Az eredmény egyelőre nem pontos, de a rendszer működése egyelőre jónak bizonyul - erről számoltak be a szakemberek az Európai Aneszteziológiai Társaság (ESA) Bécsben megrendezett konferenciáján.
Az intenzív osztályokon fekvő betegeket általában szedálják, hogy csillapítani tudják a fájdalmukat, el tudják végezni a műtéti beavatkozásokat, és fokozzák a biztonságukat. Bár a bódítószerek erősek, ha egy kicsit is kisebb dózist kapnak, éberebbek lehetnek, vagy esetleg magukhoz is térhetnek. Ez azért veszélyes, mert a páciens önkéntelenül is megpróbálhatja kihúzni például a tubust, vagy a vénakatétert.
Az arcfelismerő rendszer feladata, hogy az esetleges magas kockázatú karmozgásokat felismerje. A riasztási pontosság már az első alkalommal is 75 százalékos volt - ez a kutatókat is meglepte, mert rosszabb eredményre számítottak.
Egyelőre 24, műtéten átesett beteget vontak be a vizsgálatba, személyenként majdnem 100 felvételt készítettek róluk, ahol jól látszottak az arcvonásaik. Ezeket táplálták be az arcfelismerőbe. Végül pedig kamerát helyeztek ki minden páciens ágya fölé. Az első tapasztalatok szerint a hibák kiküszöböléséhez még több felvételt kell majd készíteni.