Az ápolók létszámhelyzetéről készített felmérést a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK). Az eredmények szerint idén több mint 1700 álláshirdetésben kerestek ápolókat az egészségügyi intézmények, a rendszerből a fiatalok hiányoznak a leginkább, ami miatt a nyugdíjba vonuló ápolók helyére nagyon nehéz új szakdolgozót találni - írja a Weborvos .
A szakápolók 80 százalékát Budapesten keresik
A Magyarországon tapasztalt létszámhiányt a kamara a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaival is összehasonlította. Az eredmények szerint az 1000 lakosra jutó orvos és szakdolgozó arányunk elmarad az OECD átlagától. Nem is annyira az orvosok, mint a szakdolgozók hiányoznak a rendszerből: az átlag eléréséhez legalább 24-26 ezer plusz ápolóra lenne szükség.
A tanulmány szerint a műtős szakasszisztenseknél és az aneszteziológiai szakápolóknál okozza a legnagyobb gondot a létszámhiány, az előbbinél például az utóbbi néhány évben megfeleződött a létszám. A szülésznők helyzete azonban némiképp javult, itt ugyanis egy fiatalabb generáció is belépett a rendszerbe, ami biztosítja majd az utánpótlást. Jól mutatja a hiányt, hogy egyre több egészségügyi intézmény keres szakdolgozókat, csak idén novemberig 1720 álláshirdetés jelent meg. Az októberi adatok alapján a szakápolók, ápolók több mint 80 százalékát Budapesten keresik.
A problémát rövid távon túlórákkal, külsős szakdolgozók és bérnővérek bevonásával próbálják orvosolni. A létszámhiány enyhítésére az intézmények számos más módszert is próbálnak bevetni, így kiemelt bért adnak, ösztöndíj programokat indítanak, képzési támogatást nyújtanak. Az ápolási vezetők szerint azonban a létszámhiány a következő években tovább nő majd, mivel sok munkatársuk vonul nyugdíjba a következő 3-5 évben.