Az alkalmazottak nem élvezhetnek semmit a béremelésből
Az államtitkárság számszerű felmérést készíttetett az alkalmazotti viszonyban dolgozó alapellátó orvosokról és szakdolgozókról - háziorvos, házi gyermekorvos , alapellátó fogorvos, iskola- és ifjúság-egészségügyi orvos, valamint szakdolgozó munkatársak -, miután dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke korábban már többször felvetette a tárgyalások során az említett, alig néhány száz főt kitevő munkavállalói karnak a közelmúlt jelentős bérrendezései során tapasztalt hátrányos helyzetét, számol be róla a Weborvos . Véleménye szerint ugyanis hiába kapott nem jelentéktelen alapbéremelést a szakorvosi kar, és ugyancsak évről-évre praxisfinanszírozás-emelést az alapellátás, ha az alkalmazottként (például az önkormányzat dolgozójaként) a fentebb említett területen tevékenykedő személyzet abból semmit nem élvezhetett.
Jogszabályi változtatásra lenne szükség
A Magyar Orvosi Kamarához számos panaszbejelentés érkezett a hátrányos helyzet nyomán, amelyeket rendre továbbítottak az államtitkárságnak. Az érintettek körének felmérése után a sztrájktárgyaláson elhangzottak szerint ki kell dolgozni a jogszabályi változtatást, amely lehetővé teszi, hogy a hátrányos helyzetbe került egészségügyi dolgozók bérhátránya megszűnjön.
Az ügy elsősorban jogtechnikai kérdés a tárgyaló felek szerint, így különösebb forrásteremtést nem igényel, hiszen a fedezetet az illetékes munkaadók jellemzően megkapták, csak a legtöbb helyen "megfeledkeztek" továbbadásáról bérként. Az egyeztetés a jövő héten folytatódik.