A radiológia azon kevés egészségügyi szakmák egyikének számított az elmúlt évtizedekben, amelyet kimondottan a nők domináltak - mind az orvosok, mind pedig az asszisztensek részéről jelentősebb volt a hölgyek aránya. Számukra 10-15 évvel korábban vonzóbb volt a hatórás munkaidő és a stabilabb, békésebb munkakörnyezet. Emellett a beteg számára is megnyugtatóbb, ha például egy kellemetlennek tűnő mammográfiás vizsgálatot egy női asszisztens végez el, aki jobban láthat a páciens szemével, hiszen maga is átesett ezeken az apróbb kellemetlenséggel járó eljárásokon.
Nőtt a radiológia presztízse
"Korábban a radiológiát viszonylag kevesen választották, mert kevés technikai kihívást tartogatott, főként a végzős férfi kollégák számára" - emlékezett vissza Dr. Kardos Lilla, az Affidea Diagnosztika vezető orvosigazgatója. Az olyan slágerszakmák mellett, mint a nőgyógyászat vagy a sebészet, a radiológia kevésbé volt népszerű. Szerencsére azonban a trendek az utóbbi években megfordulni látszanak. Ez fontos, hiszen az egészségügy több más szakmájához hasonlóan radiológusokból is hiány van. "Az elmúlt 20-25 évben jelentős technikai fejlődés történt a szakmában, összességében megnőtt a radiológia presztízse Magyarországon is." - mondta az orvosigazgató.
Az Affidea a legnagyobb hazai képalkotó diagnosztikai szolgáltató, 1991-ben jelent meg a hazai egészségügyben. Másodikként az országban kezdtek MR-vizsgálatokat végezni, illetve a CT-t is az elsők között állította a hazai lakosság szolgálatába. A kilencvenes évek eleje a modern képalkotó diagnosztika hőskora volt itthon, az MR-ről még könyvek sem voltak elérhetőek, és a komputertomográfiával is éppen hogy ismerkedett a hazai orvoslás. Számos, ma is aktív radiológus kezdte itt a szakmát, és az Affidea ma az utánpótlással is foglalkozik, egyedülállóként a privát szolgáltatók között: három központjukban (Budapest mellett a két vidéki intézetükben, Szegeden és Debrecenben) radiológus szakvizsgát szerezhetnek az egyetemről kikerülők.
Bár a radiológia iránt évről-évre nő az érdeklődés - valamint egyre nagyobb arányban jelentkeznek férfiak is - összességében még mindig szakemberhiánnyal küzd a magyar egészségügy. Egy egész középgeneráció távozott el az országból az utóbbi évtizedekben, éppen az a 40-60-as korosztály, amely szaktudásával a frissen bekerült kollégákat kellene, hogy segítse. Dr. Kardos Lilla szerint ugyanakkor az agilis és tehetséges fiatal gárda néhány éven belül sikerrel töltheti be ezt a generációs űrt.