Hazánk számos egészségügyi mutató tekintetében sereghajtó az Európai Unió tagországai között, de talán legriasztóbb a daganatos megbetegedések kialakulása és halálozási aránya. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint Magyarországon a legmagasabb a rák okozta halálozási arány egész Európában. Ennek egyik oka, hogy az országos figyelemfelhívó kampányok ellenére is nagy a passzivitás a szűrővizsgálatok felé, így a beteg csak előrehaladott stádiumú daganattal kerülhet az orvos elé. A gondok azonban még itt sem érnek véget, hiszen az alulfinanszírozott ellátórendszer bürokratikus útvesztőjében nem ritkán hónapokig bolyong a beteg, mire a gyógykezelését megkezdhetik. Számos daganattípus esetén ez a több hónapos késedelem a beteg életét követeli, ami miatt a Kaposi Mór Oktató Kórház egy program keretén belül az egész ellátását átszervezte. Munkájuknak köszönhetően példátlan módon javult az onkológiai betegellátás eredményessége.
Somogy megye gazdaságilag az ország egyik legelmaradottabb régiója, ahol a daganatos betegségek előfordulási aránya jóval magasabb a magyar átlagnál. A kaposvári kórházba érkező beteg jelentős része (körülbelül 20-25 százaléka) onkológiai ellátásban részesül, ez csak a Klinikai Onkológiai Osztályon éves szinten közel 6 ezer fekvő és 22 ezer járóbeteget jelent. Emiatt két éve egy vizsgálatot indított az intézmény, hogy felmérje, a saját ellátási területén milyen gyorsan tudják biztosítani a megfelelő ellátást. "Azt tapasztaltuk, hogy bár a daganatos beteg fellelhető a rendszerünkben, de sokszor hónapokat vár azelőtt, hogy az ellátását megkezdenék. Jól látszott, hogy az onkológiai ellátás szervezettségén kell javítanunk" - Dr. Moizs Mariann, a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója.
Sok szakma közt elveszett a beteg
Ezt követően több mint 17 hónapos munkával alakították ki az OnkoNetwork néven futó pilot-programot, amely nem csak a Kaposvári Onkológiai Centrumot, de a kórház egészét és a Kaposvári Egyetem Egészségügyi Központját érintette. A daganatos beteg ugyanis multidiszciplináris ellátásban részesül, azaz a betegsége különböző szakaszaiban más-más szakma "kezeibe" kerül. Mivel a kórházban több mint 30 klinikai és diagnosztikai szakma dolgozik egymás mellett, a közöttük történő átjárás rengeteg időt vett igénybe, a beteg pedig elveszik a szakmák és az intézmények között. Ez nem csak Kaposváron, de a legtöbb kórházban így van - hangsúlyozta a főigazgató.
Magyarországon az onkológiai infrastruktúra több tízmilliárdos fejlesztésen esett át az elmúlt időszakban, így a legtöbb nagy centrumban rendelkezésre állnak a modern sugárterápiás és képalkotó diagnosztikai készülékek. Hiába azonban a sok fejlesztés, ha a beteget elveszítik a kórházak még azelőtt, hogy a megfelelő kezelést elkezdhetnék alkalmazni. A hazai egészségügyben esetleges a betegutak szervezése , és ugyan számos korábbi próbálkozásról hallani lehetett, amely ésszerűsítette volna a rendszert, valós megoldást eddig csak az OnkoNetwork talált a problémára.
Áttekintették a kórház teljes működését, újraírták az onkológiai protokollokat, illetve egy informatikai rendszert is kifejlesztettek, amely a beteg szakmák közötti átjárását teszi egyszerűbbé és átláthatóbbá. Létrejött egy külön nem szervezeti egység, az úgynevezett OnkoNetwork Iroda, melyben adminisztrátorok és szakdolgozók végzik a betegek irányítását. Az itt dolgozók találkoznak először a beteggel és ők menedzselik az ellátását, a szervezési feladatokat átvéve az orvosoktól. Munkájukat onkológiai supervisorok (szakorvosok) ellenőrzik, a rendszer tetején pedig egy felelős vezető áll, aki koordinálja a folyamatokat. Ebben a rendszerben a beteg egy hónapon belül az onkológiai szakbizottság elé kerül, és maximum két hét múlva megkezdődhet a terápia. Hatásköre azonban nem csak eddig terjed, az OnkoNetwork a kezelés megkezdése után is figyelemmel kíséri a beteget.
Még spórolnak is vele
A rendszer pontosan egy éve, tavaly novemberben kezdte meg működését, eddig közel 3300 daganatos beteget láttak el. Míg az országos gyakorlatban a beteg kivizsgálása is jó esetben csak heteket, de sokszor hónapokat késik, Kaposváron átlagosan alig több mint egy hónap alatt már a kezelést is megkezdhetik. Mindez ráadásul nem hogy plusz forrásokat vonna el a kórháztól, de még spórolnak is a rendszeren - a főigazgató szerint a tervezési és kiépítési folyamatok ugyan némi többletköltséget jelentettek, ezek azonban hosszú távon egész biztosan megtérülnek. Következő lépésként a kórház az alapellátásra is kiterjesztené a szakellátásban már bizonyított modellt - hangsúlyozta Dr. Moizs Mariann.
A modellt a legtöbb megyei centrumban már bemutatta a kaposvári csapat, ezekben a sokszakmás központokban ugyanis jól honosítható lehet a későbbiekben. Az EU egy konzorciális projektjének segítségével pedig a határon túlra is kiterjesztenék ezt az ötletet, hiszen a rák nem csupán magyar probléma: a várható életkor kitolódásával a daganatos betegségek jelentik az egyik legnagyobb egészségügyi kihívást világszerte .