"Mindenki számára nyilvánvaló lesz, hogy sztrájkolunk"
A márciusi demonstrációt szervező és a sztrájkot kilátásba helyező Független Egészségügyi Szakszervezet alelnöke, Bencsik Andrásné a 24.hu-nak azt mondta, nem akarnak törvényeket áthágni, márpedig egy egészségügyi sztrájknak szigorú szabályai és feltételei vannak.
A Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) és a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ) 15 pontban fogalmazza meg követeléseit. Nem először: a két szervezet már január végén is közös levélben írta meg , milyen sürgős intézkedések szükségesek az egészségügyi dolgozók kereseti helyzetének javítása érdekében.
A munkabeszüntetés nagyon ritka az egészségügyben - nem véletlenül
Olyan ugyanis nem fordulhat elő, hogy az orvos leteszi a szikét műtét közben, vagy az ápoló nem látja el a beteget, a mentőkocsi pedig nem indul el, ha riasztást kap. Az ellátásnak működnie kell - írja a lap.
"Nem az fog történni, hogy bemegy a nővér, és nem látja el a beteget. Lesz minimumellátás a sztrájk napján is az osztályokon" - mondta az alelnök, ám hozzátette: mindenképpen el szeretnék érni, hogy az akciónak érezhető hatása legyen és nyomást tudjanak gyakorolni.
"Érződnie kell a sztrájk súlyának"
"A sztrájkot úgy kell elképzelni, mintha egy hétvégi vagy ünnepi nap lenne. Például nem készítenék elő a vizsgálatra a beteget, és nem lesz vagy csak jóval később zárójelentése, így később mehetne haza - sorolta azokat a gyakorlati lépéseket, amelyek komoly hatással lennének egy sztrájk idején az ellátásra. Leállhat az adminisztráció, a mosoda vagy az étkeztetés is.