Járvány: sok egészségügyi dolgozó bére csökken

Az egészségügyi dolgozók többsége másod-, harmadállást is vállal, hogy megélhessen, mivel azonban a vészhelyzet idején átmenetileg megszűntek a kiegészítőjövedelem-szerzési lehetőségek, jelentős mennyiségű pénztől esnek el. Sokan alig visznek haza nettó 120-140 ezer forintot.

Nem elég, hogy fokozottan ki vannak téve a fertőzésveszélynek, és fáradságot nem kímélve gyógyítanak, ellátnak, sok egészségügyi dolgozó a jövedelme nagy részét is elveszíti a koronavírus-járvány miatt - írja a Népszava . A veszélyhelyzet kihirdetésekor ugyanis megtiltották a külföldön vagy itthon végzett pluszmunkát, pedig az orvosok, ápolók nagy részének mindenképpen szüksége van az extra műszakokra a megélhetéshez.

Ápolók dolgoznak egy koronavírussal fertőzött beteg mellett a Szent Imre Kórházban.
Ápolók dolgoznak egy koronavírussal fertőzött beteg mellett a Szent Imre Kórházban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Ennyivel keresnek most kevesebbet

Egyes vezetők azért nem engedték a másodállást alkalmazottaiknak, hogy ha az ellátórendszer mégis túlterhelődne, legyen elég hadra fogható emberük, mások így akarták óvni intézményüket a behurcolt koronavírus-fertőzésektől . A betegek hazaküldése, illetve a nem létfontosságú beavatkozások elhalasztása miatt csökkent a szakrendelők forgalma is, így sokakat kényszerszabadságoltak. Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke megerősítette, emiatt valóban csökkent sok egészségügyi dolgozó bére. Mint hangsúlyozta: a szakdolgozók kénytelenek minimum 20-30 százalékkal kevesebből megélni.

Fotók: így néz ki a Szent Imre koronavírus-részlege - a képekért kattintson ide !

Szerencsére vannak olyan, koronavírusos betegeket ápoló intézmények, ahol a dolgozók plusz juttatást kaptak, például a Szent Imre Kórházban, a Korányi Pulmonológiai Intézetben és az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben is.

Babonits Tamásné, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) általános alelnöke úgy nyilatkozott, a fővárosi szakdolgozók egynegyedét, a vidékiek jelentős részét kényszerszabadságolták, különösen ott, ahol csak 16-20 koronavírusos beteg került be az adott kórházba. A havi bérük már azzal is 25-30 százalékkal csökkent, hogy nem tudtak ügyeletet, éjszakai műszakot vállalni, sokuk ezekben a hónapokban alig visz haza nettó 120-140 ezer forintot.

A Népszava több kórházat is megkeresett azzal kapcsolatban, hogy tudomásuk szerint mennyire csökkent a járvány alatt a munkavállalóik jövedelme, illetve, hogy ki mennyi többletjuttatást adott a COVID-betegekkel foglalkozóknak. Bár az intézmények nagy többségétől nem kaptak választ, az Állami Egészségügyi Ellátóközpont úgy tájékoztatta őket, a kórházak saját költségvetésük terhére adhatnak juttatást, attól függően, hogy milyen szerepet vállaltak a koronavírus elleni védekezésben. Megjegyezték azt is, hogy az egészségügyi szakdolgozók bruttó 500 ezer forintos extra juttatást kapnak a járvánnyal összefüggésben, az összeg kifizetéséről azonban nem írtak részleteket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra