221 millió forint a kórház tervezésére
A Magyarországi Evangélikus Egyház is bekapcsolódik a fővárosi betegellátásba - mondta el a Magyar Időknek Cserháti Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának az Egészséges Budapest program (EBP) koordinálásáért felelős biztosa.
A többi nagyobb felekezetnek már mind van egészségügyi intézménye Budapesten: a Bethesda Kórház, a Budai Irgalmasrendi Kórház, a budapesti Szent Ferenc Kórház, illetve a Mazsihisz Szeretetkórház, ezek szintén kapnak állami támogatást az idei költségvetésből.
Cserháti Péter elmondta, a telephely kiválasztásához több helyszínt jártak be az EBP és az egyház munkatársai, végül a Péterfy Sándor utcai kórház egyik telephelyét képező, Szövetség utcai és Hársfa utcai ingatlanokat találták a legalkalmasabbnak.
190 krónikus ágy lesz
Szavai szerint az evangélikus fenntartású intézmény bázisát 190 krónikus ágy jelentené, amelyek egykor az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézethez tartoztak, ám évekig használaton kívül voltak. A kórház mozgásszervi rehabilitációs, időskori rehabilitációs és hospice ellátást végezne, illetve felmerült a hajléktalan betegek ellátásának lehetősége is, amire égető szükség van a belvárosban - fogalmazott a miniszteri biztos.
Az evangélikus kórház a tervek szerint járóbeteg-szakellátást is biztosítana, amellyel kapcsolatban Cserháti Péter azt hangsúlyozta: az egyházi kórházakra nem vonatkozik a terület ellátási kötelezettség, vagyis az ország bármely részéről felvehetnek betegeket.
Elmondta, hogy az evangélikus egyháznak 2019 nyaráig kell elkészülnie a kiviteli tervekkel, és remélhetőleg 2020-2021-ben megkezdődhet az intézmény gyakorlati működése is. Becslések szerint négy-ötmilliárd forintba kerülhet a kórház teljes megvalósítása, ez az összeg egy nővérszálló építését is magában foglalhatja - összegezte a miniszteri biztos.