Magyarországon évtizedek óta megoldatlan probléma az egészségügyi intézmények eladósodása. A magyarországi orvostechnikai szállítók szakmai szervezetei azt állítják, hogy számos konstruktív javaslattal fordultak a kormányzati szervekhez. Épp ezért fogadták értetlenül a kormányzat eddigi nyilatkozatait, amelyek tisztázást igénylő elvi kérdéseket vetnek fel.
A hírek szerint a Pénzügyminisztérium jelenleg zárt ajtók mögött, egyenként tárgyal a lejárt tartozásokról a legnagyobb beszállítókkal. Néhányuk már több mint egy éve várja az általa leszállított orvosi eszközök és gyógyszerek ellenértékét.
Mi lesz a késedelmi kamatokkal?
Sajtóértesülések szerint a kormányzati oldal célja, hogy a hitelezők mondjanak le tőkekövetelésük 20 százalékáról. A pénzügyminiszter meghaladott álláspontnak nevezte azt, hogy egyes beszállítók a tőketartozás helyett a késedelmi kamatokról kívánnak egyeztetést folytatni.
Az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete, a Magyar Diagnosztikum Gyártók és Forgalmazók Tudományos, Ismeretterjesztő és Érdekvédelmi Egyesülete, a Magyar Medikai Gyártók és Szolgáltatók Akkreditált Innovációs Klaszter, valamint az Orvostechnikai Eszközök Gyártóinak és Forgalmazóinak Szövetsége egyebek mellett megfontolandónak nevezi, hogy a magyar állam a továbbiakban megbízható üzleti partnernek tekinthető-e és nem sért-e európai uniós előírásokat, ha csak a legnagyobb beszállítókkal egyeztet.
Az EU bíróságának ítélkezési gyakorlata szerint az állam nem kényszeríthet vállalkozásokat arra, hogy lemondjanak az őket jogszerűen megillető késedelmi kamatról - írták az egészségügyi beszállítók. Közölték továbbá, hogy a kormányzat partnereként a jövőben is készek javaslataikkal támogatni minden olyan intézkedést, amely transzparens és versenysemleges módon keres megoldást a kórházi adósságok problémájára.