"Az ország közel háromezer állatorvosa közül az önkéntes jelentkezők akár az embergyógyításba is bevethető lennének" - mondta Gönczi Gábor, a Magyar Állatorvosi Kamara elnöke a Népszavának adott interjúban. Erről a lehetőségről az egészségügyi államtitkárnak levélben írtak, és bár érdemi választ nem kaptak, Gönczi úgy fogalmazott, nemes gesztusnak értékelték a felajánlásukat.
Egyelőre természetesen nincs szükség az állatorvosok bevetésére a koronavírus-járványban , de a kamara elnöke szerint erkölcsi-szakmai kötelességük volt jelezni, hogy készen állnak. "Be tudunk kötni infúziót, képesek vagyunk beadni injekciót, alkalmasak vagyunk elvégezni bizonyos vizsgálatokat. Nem az orvosok helyett, hanem mellettük" - hangsúlyozta a szakember, aki szerint vidéken a mai napig bevett szokás, hogy az emberek saját egészségükre vonatkozóan is kérnek tanácsot az állatorvostól.
Így óvjuk állatainkat és magunkat
A lap a koronavírus-járvány kapcsán a háziállatokról terjedő tévhitekről is kérdezte Gönczi Gábort. A szakember hangsúlyozta, aktívan nem, de passzívan terjeszthetik az állatok a vírust, akárcsak egy ajtókilincs vagy egy metrókorlát. Ez azonban a legtöbb esetben a gazda gondatlanságán múlhat.
"Ha a tenyerünkbe köhögünk, és ugyanazzal a mozdulattal végigsimítjuk a kutya hátát, majd találkozunk a szomszéddal, aki szintén megvakargatja ott a kutyánkat, nos, akkor a kutya valóban 'hordozza' a vírust , amit viszont az emberi butaság idéz elő" - mondta az állatorvosi kamara elnöke, aki egyúttal óvva intett az állatok fertőtlenítésétől. Ha szeretnénk is tisztán tartani a bundájukat, akkor javaslata szerint elég kutya-, vagy annak híján hagyományos sampont használni.
Öt nap alatt épült fel a londoni karanténkórház - nézze meg az erről készült videót társportálunkon, az nlc.hu-n .