"Számos kórházi osztályon a minimumelváráshoz képest is 30-40 százalékkal kevesebb nővér dolgozik Budapesten és a vidéki nagyvárosokban. Ez már krízishelyzet, amelyet eszerint kell kezelni" - idézi a Magyar Idők Balogh Zoltánt. A MESZK elnöke szerint a kormányzat eddigi lépéseinek az ügyben csak az évtized végén lesz érzékelhető hatása, eközben viszont egyre többen mennek nyugdíjba.
A kamarai elnök problémaként említette azt is, hogy az egészségügyi bérek még évekig nem lesznek versenyképesek. Így tehát hiába hirdetnek jelenleg is több mint 200 állást a szervezet honlapján, lényegében az összes szakmában szakemberhiány van. A tarthatatlan helyzet feloldása érdekében a kórházak egyre gyakrabban alkalmaznak úgynevezett bérnővéreket, akik vagy vállalkozóként, vagy munkaerő-közvetítőn keresztül dolgoznak akár egyszerre több intézményben is. Balogh Zoltán szerint ugyanakkor ez veszélyes gyakorlat.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár a lapnak elmondta, a helyzeten nem csupán béremeléssel lehet javítani. Véleménye szerint sokat segíthetne a hatékonyabb munkaerő-gazdálkodás is. E téren példaként megemlítette az ápolási idők csökkentését, valamint az elkerülhető kórházi esetek számának csökkentését, vagyis, hogy a kórházi ellátást nem igénylő betegeket szakrendelőkben és háziorvosi rendelőkben is lehetne kezelni.