Lantos Gabriella egészségügyi menedzser neve nemcsak szakmai berkekben ismert, a Róbert Károly Magánkórház korábbi operatív igazgatójáról köztudott, hogy nem fél kemény kritikával illetni a kormányzati intézkedéseket. Nem történt ez másképp akkor sem, amikor a Magyar Narancs újságírója többek között a koronavírus-járvány elleni állami intézkedésekről, a drágán beszerzett lélegeztetőgépekről, az egészségügy problémáiról kérdezte. Az interjúban Lantos úgy fogalmazott, "a legkétségbeejtőbb az volt, hogy nem értették meg és máig nem értik a tesztelések és a nyomkövetés fontosságát", pedig, mint mondta, a napi tesztelések száma, és a tesztkapacitás növelése kulcsfontosságú lehet a járvány második hullámában. Elismerte ugyanakkor, hogy a kormány jókor és jó járványügyi korlátozásokat vezetett be.
"Lehet többet venni, csak felesleges"
A lélegeztetőgép-beszerzések kapcsán azonban már nem volt ilyen megengedő. Véleménye szerint az átlag 7 millió forintba kerülő gépek beszerzése 10 millióért egy ilyen helyzetben még elfogadható, de a Külgazdasági és Külügyminisztérium által ennél jóval drágábban vásárolt eszközök esetét "színtiszta lopásnak" minősítette, melyet szakmai érvek sem támasztottak alá. Az interjúban hangsúlyozta, nem véletlenül volt az országban mindössze 1400 lélegeztetőgép, mivel csak annyi kezelésére van elegendő személyzet. "Lehet többet venni, csak felesleges, mert azokkal nem lehet dolgozni" - mondta, és magyarázatképp hozzáfűzte: az országban lévő 2 ezer intenzíves nővér 12 órás műszakokban dolgozik, egyszerre tehát nem többen, mint ezren, szabadnapokkal együtt legfeljebb 700-an. Egy szakképzett ápoló pedig biztonsággal csak két beteget (és gépet) tud ellátni egyszerre.
Lantos: olyan, hogy egészségügy, már nincs
Lantos egy korábbi interjúban sem rejtette véka alá, hogy mi a véleménye Kásler Miklós, emberi erőforrás miniszterről, amikor úgy fogalmazott, "férfiatlan és ellentmondásos, hogy az orvosokra hárítja a döntés felelősségét" a járvány alatti kórházi ágyfelszabadítások ügyében. A lap újságírója utalt is az egészségügyi menedzser akkori megjegyzésére, miszerint Kásler Miklós csak névleg irányítja az egészségügyet, a feladatok felett Pintér Sándor belügyminiszter és Palkovics László innovációs és technológiai miniszter is őrködik.
"Ha ezt bárkinek elmesélem, a hasát fogja a nevetéstől, hogy nálatok három miniszter irányítja az egészségügyet? Ez vicc, nem? És vicc is!" - reagált Lantos, aki szerint, "olyan, hogy egészségügy, már nincs, egészségügyi szakmai irányítás végképp nincs, ez a terület egy szabad préda, és mindenki azt szed ki belőle, amit akar és tud".
25 napig volt kómában a testépítő a koronavírus miatt - a megdöbbentő eset részleteit társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashatja.