Magyarokon végez agyműtétet a robot

Az ember mellett a robotoknak is egyre nagyobb szerep jut az egészségügyben. A ROSA nevű géppel már Magyarországon is végeztek agyműtétet.

A robotika fejlődése az utóbbi évtizedekben az egészségügyben is forradalmi változásokat eredményezett. Május végén adtunk hírt a ROSA nevű, csúcskategóriás idegsebészeti robotról, melynek segítségével az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet munkatársai a Parkinson-kór tüneteit enyhítő elektródákat ültettek be egy páciens fejébe. Azóta számos beavatkozást elvégeztek már a robottal, amelyet a magyar kutatók is továbbfejlesztettek. A tapasztalatokról dr. Erőss Loránd neurológus, idegsebész beszélt a GyártásTrendnek .

Kórházak, ahol már robotok dolgoznak Humanoid robot fogadja a pácienseket két belgiumi kórházban, a külön e célra kifejlesztett gépembereket már be is mutatták a liege-i La Citadelle klinikán. Hogy milyen munkát végeznek, arról bővebben az alábbi cikkünkben olvashatnak!

Magyarok fejlesztették tovább a robotot

A ROSA-t eredetileg egy francia csoport fejlesztette ki, Belgiumban és Svájcban 1-1, Angliában és Szaúd-Arábiában 2-2 darab található belőle. Magyarországra a Nemzeti Agykutatási Program egyik pályázata kapcsán kerülhetett az egyik szerkezet, ahol egy Parkinson-kórban szenvedő férfi kezelésére használták. A robot egy komoly előnye, hogy 0,6 milliméteres pontossággal, az emberi hiba kizárásával dolgozik. Segítségével ráadásul a 10-12 órás műtétek ideje mindössze 3 órára csökkenhet.

A robot számos komoly műtét idejét lerövidítheti
A robot számos komoly műtét idejét lerövidítheti

Magyar hozzáadott érték is van az eszközben: a Nemzeti Agykutatási Program során a szakemberek továbbfejlesztették képalkotó és sebészi célzó módszerekkel. "A ROSA szoftverével a pontos célzást és a műtétet meg tudjuk tervezni. Ezt egészítettük ki olyan képalkotó technikákkal, amelyeket korábban ezeknél a műtéteknél a külföldi kollégák nem használtak. Az új módszerrel olyan pályákat is láttatni tudtunk, amelyekre eddig nem volt példa - ez nagyban pontosította a célzást" - mondta el a szerkezetről dr. Erőss Loránd.

A ROSA-t a Parkinson-kór mellett mozgászavarok és disztónia műtésére is használják, de alkalmas endoszkópos műtétek, agybiopsziák elvégzésére is, illetve gerincsebészeti műtétek során a fixáló csavarok behelyezésekor is ezzel a szerkezettel lehet elvégezni a célzást. Magyarországon az első robotos asszisztenciával zajló műtét egy sokelektródás epilepsziasebészeti kivizsgálás volt. A második műtét volt a már említett eset, amelynél egy Parkinson-kóros betegen segítettek. Az ő állapota is nagyon sokat javult már a műtét közben is - mondta el a neurológus.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra