"Már nem tudunk úgy gyógyítani"

Hogy mi motiválja a külföldre vágyó orvostanhallgatókat? Nos, leginkább a modernebb eszközök és a betegcentrikusság.

Ahogy arról korábban a Házipatika.com beszámolt, az orvostanhallgatók 40%-a az egyetem utána elmenne Magyarországról, ez derül ki egy orvosi szaklapban publikált kutatásból. Igaz, egyharmaduk legkésőbb pár év múlva visszajönne. A külföldre vágyó hallgatókat leginkább az motiválja, hogy nyugaton modernebb eszközökkel, jobban felszerelt kórházban a betegek gyógyítására tudnak koncentrálni - derül ki a Hír TV riportjából.

"Már nem tudunk úgy gyógyítani" orvoselvándorlás orvosvándorlás orvoshiány egészségügy
"Már nem tudunk úgy gyógyítani"

Nem látnak betegeket az orvostanhallgatók Fontos gyakorlati órák maradhatnak el, mert az adott orvosra inkább a műtőben van szükség. Maga a rendszer sem támogatja az orvosokat, hogy a tanítással foglalkozzanak, a pluszfeladatok és kötelezettségek mellett semmiféle anyagi előnnyel nem jár az oktatói pálya - írtuk korábbi cikkünkben, melyet ide kattintva érhet el.

Sokan jelentkeznek orvosnak, de az egyik szaklapban megjelent tanulmány szerint hiába, a hallgatóik 40%-a később külföldön vagy külföldön is szeretne dolgozni. És nem is csak a jobb fizetés hajtja őket . Egy, a kardiológusi szakma iránt érdeklődő a Hír TV-nek azt mondta: ő mindenképp kimegy külföldre, de abban is biztos, hogy pár év múlva hazajön.

"Rengeteg olyan fejlesztés van a világban, ami nagyon előremutató, azonban Magyarországon még ezek nem elérhetőek, és szeretnénk ezeket beintegrálni, mert hiszünk benne, hogy ezek az új fejlesztések hatékonyabbá tudnák tenni az egészségügyet" - így Vilmányi Gábor orvostanhallgató. A Semmelweis Egyetem munkatársai által készített tanulmány szerint a külföldre vágyakozóknak csak a fele tesz konkrét lépéseket is érte. Az egyetem egyik hallgatója azt mondta: neki eddig jó tapasztalatai voltak budapesti kórházakban, és ha később is ilyen feltételek között dolgozhatna, akkor legfeljebb csak 1-2 évre menne el külföldre dolgozni.

Nincs eszköz, nincs kapacitás, nincs segítség

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Szerintem gyakorlaton egyszer kipróbálom , hogy tetszik-e nekem. Szerintem fiatalon megéri így kicsit az egyetemi évek alatt is szétnézni" - ezt már Gályász Szonja orvostanhallgató mondta. Az egyik fővárosi kórház belgyógyászatán dolgozó rezidens rosszabbnak látja a helyzetet, véleményét levélben írta meg, mert attól fél, hogy baja eshet: "Azok között a körülmények között, amik között dolgozni kényszerülünk, már nem tudunk úgy gyógyítani, ahogy azt a szakma szabálya megköveteli. Nincs eszköz, nincs kapacitás, nincs segítség.

Az orvosok és a nővérek továbbra is megtesznek minden tőlük telhetőt, hogy jól el legyenek látva a betegek, de már nagyon kevesen vagyunk, és egyszerűen nem bírjuk. Elfáradtunk az évek során, kiutat pedig senki nem mutat nekünk. Ráment a magánéletünk, a családunk élete és lassan az egészségünk is" - áll a Hír TV-nek megküldött levélben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.