Némileg csökkent az elmúlt néhány évben az orvoselvándorlás mértéke Magyarországon. Míg 2013-ban 705 magyar állampolgárságú orvos kérte a külföldi munkavállaláshoz szükséges hatósági bizonyítványt, addig ez a szám 2014-ben 701, 2015-ben 717, tavaly pedig már "csupán" 615 volt - írja az mno.hu .
Már Katar is népszerű célpont lett
Ráadásul a fiatal, 35 év alatti orvosgeneráció körében is megfigyelhető a csökkenés : 2014-ben 579 fiatal esetében vetődött fel, hogy külföldi munkát vállal, két éve pedig ez a szám 562, tavaly 470 volt. A célországok között Németország, az Egyesült Királyság és Svédország a legnépszerűbb, de Franciaországot és Spanyolországot is több orvosunk választotta. Egyre népszerűbb helyszín Katar, amelyet 2014-ben még senki sem jelölt meg célországként, tavaly azonban már 13 orvos döntött mellette.
Nincs arra vonatkozó statisztika, hogy hányan jönnek vissza Magyarországra azok közül, akik egyszer már úgy döntöttek, hogy külföldre mennek dolgozni. Egyesek a családjuk miatt térnek vissza, míg másokat épp a család tartana kint, illetve a magasabb nyugdíj is vonzó lehet a pályája végén álló szakembernek. Dénes Tamás, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének elnöke szerint elsősorban az orvosok bérrendezésével lehet csökkenteni az elvándorlás mértékét. Ez pedig nem azt jelenti, hogy nyugati fizetéseket kell megadni, hanem hogy Magyarországon belül úgy érezzék az orvosok, hogy megbecsülik őket. Vagyis az egyetemi diplomások fizetési kategóriái között az orvosokénak legalább a harmadik legjobbnak kell lennie.