Nem lesz elegendő a kórházak adósságának rendezésére a kormány által beígért összeg, az eladósodott intézmények vezetőit viszont akár bércsökkentéssel is sújthatják - értesült a Népszava kormányzati forrásokból.
Fizetéscsökkentés várhat az adósokra
Ahogy november végén megírtuk , a Magyar Államkincstár adatai szerint 54,2 milliárd forint tartozás halmozódott fel az egészségügyben, az adósság szinte teljes egésze a szállítókkal, szolgáltatókkal szemben áll fenn. Néhány napra rá Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere reagált a hírekre, aki bejelentette: 55 milliárd forinttal konszolidálják a kórházakat, illetve alaposan átvizsgálják az intézmények gazdálkodását és pénzügyi helyzetét. A lap információi szerint azonban a hitelezők még nem könnyebbülhetnek meg, mert még most sem tudják maradéktalanul kiegyenlíteni a számláikat az intézmények.
A lap szerint a beígért 55 milliárdos konszolidációs összegnek csak alig több mint felét szánja a kormányzat a tartozások kifizetésére, az összeg további részét azok között osztanák szét, akik tavaly óta bizonyíthatóan tettek az eladósodás elkerüléséért, és ügyelnek arra, hogy jó minőségben gyógyítsanak.
Egy kormány által jóváhagyott jogszabály-javaslatba a kórházi vezetők közvetlen fenyegetettsége is bekerült. A tervezet fölhatalmazza a minisztert arra, hogy építsen "ösztönzőket" a kiegyensúlyozott gazdálkodás érdekében a kórházi vezetők bérébe - a megkérdezett kórházi vezetők ezt a megfogalmazást egyértelmű bércsökkentésnek fordították.
Azok az intézmények is rosszul járhatnak, amelyeknél valami hibát talált a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) a korábbi konszolidációs pénzek elköltésében. A KEHI október végén készítette el jelentését, amelyben a 2016-os adósságrendezéssel kapcsolatban mintegy 36 kórháznál jelentettek valamilyen hibát összesen 40 millió forint értékben. Az érintett intézményeket nem értesítették, így magyarázatot sem tudtak adni a hibára, a konszolidációból azonban a hírek szerint kimaradnak.