Az elmúlt években uniós forrásból 500 milliárd forintot fordítottak vidéki kórházak fejlesztésére. A körülmények a legtöbb helyen olyanok, amelyekről a budapestiek - néhány kivételtől eltekintve -csak álmodhatnak. Vidéken kialakult a feladatmegosztás is a kórházak között.: a kis városi kórházak járóbeteg-ellátást, egynapos sebészeti beavatkozásokat végeznek, vagy krónikus betegeket ápolnak, a komolyabb eseteket a megyei kórházakban látják el, és vannak olyan megyei vagy egyetemi centrumok, amelyek a nap 24 órájában el tudják látni a legsúlyosabb betegeket és sérülteket - írja az Index.hu .
Budapesten viszont 22 közkórház és a Semmelweis Egyetem több mint 30 egyetemi klinikája van szétszórva a városban? Legalább tíz éve világos, hogy ezzel a káosszal kezdeni kellene valamit. Most úgy látszik, elindul valamilyen komoly átszervezés, de nem látszik a pontos irány az állami, szakmai és önkormányzati vezetők eltérő nyilatkozatai miatt.
Az biztos, hogy a budapesti egészségügyi fejlesztések költségét ma 235 milliárd forintra becsülik. Ebből 185 milliárdot fordítanának a három sürgősségi centrum kialakítására, 11 milliárdot a társkórházak energetikai fejlesztésére, és 39 milliárd forintot a kórházak belső komfortosítására és orvostechnológiai fejlesztésére. A három nagy centrummal kapcsolatos terveket jövő márciusig kell véglegesíteni, hogy a 2018-as költségvetés tervezésénél már figyelembe tudják venni. A nagy centrumok 2019-2020 környékén készülhetnek el.
Kórházak nem fognak megszűnni, hanem ellátásaikkal és eszközeikkel csatlakoznak a centrumokhoz: társkórházként így továbbra is fontos szerepet kap az Uzsoki, a Flór Ferenc, a Bajcsy, a Jahn Ferenc, a Szent Margit és a Szent Imre kórház, és az olyan szakkórházak is mint a Heim Pál Gyermekkórház vagy az Országos Kardiológiai Intézet. Ehhez a rendszerhez illeszkednének majd a Semmelweis Egyetem klinikái, amelyek most is részt vesznek a budapestiek és a környéken élők ellátásában, másrészt országos szinten is végeznének speciális beavatkozásokat.
Az átszervezéseket londoni mintára képzelték el. A várost ott is négy nagy területre osztották. Három centrumba csoportosították a legfontosabb kórházi kapacitásokat , az egyetemi kórház pedig a saját területének ellátása mellett át tudja venni tőlük a bonyolult eseteket. Egy súlyos autóbaleset után például az egyszerre több súlyos és életveszélyes sérülést elszenvedett (politraumatizált) sérültet olyan kórházba kell tudni szállítani, ahol egy helyen és egy időben elérhető traumatológus, mellkassebész, idegsebész, fül-orr gégész és más specialista. Budapesten ennek megfelelően alakul ki egy észak-pesti, egy dél-pesti, egy észak-budai és egy dél budai centrum.
Forrás: Index.hu