Milliós támogatástól esnek el azok a háziorvosok, akik "rosszkor" akarnak tartósan betöltetlen praxist vállalni, vagy saját praxist vásárolni. Hónapok óta nem érhető el ugyanis az állam ösztönző támogatása, annak ellenére, hogy a keretösszeg 2014 óta elegendő jelentkező hiányában soha nem fogy el - írja a Magyar Nemzet .
500 millióból támogatják a letelepedést
A lap az Országos Alapellátási Intézet friss adatai alapján azt írja: tavalyhoz képest emelkedett a tartósan, vagyis legalább fél éve betöltetlen praxisok száma. Jelenleg 277 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van, miközben tavaly januárban még "csupán" 238 volt. Ezek közül ráadásul 163 úgynevezett vegyes körzet, vagyis felnőtteket és gyerekeket egyaránt ellát - az ilyen közretek az orvoshiány miatti kompromisszumos megoldásként jöttek létre, de már itt is égetővé vált az orvoshiány .
A praxisok betöltésére praxisvásárlási és letelepedési támogatásokat indított a kormány, utóbbinak hála akár tízmillió forintos, szabad felhasználású támogatáshoz is hozzájuthatnának az orvosok, ha évek óta betöltetlen körzetet vállalnak. A tavalyi pályázati kiírás szerint hatmillió forintos letelepedési támogatást kaphatott, aki legalább 12 hónapja betöltetlen háziorvosi praxist vállalt. Hétmillió forint járt annak, aki két éve betöltetlen körzetet nyert el, 36 hónapja üres körzetnél nyolc-, míg legalább 4 éve betöltetlen szolgálat esetében kilencmillió forintot kapott a nyertes orvos. Aki legalább 60 hónapja üres praxisban vállalt munkát, annak tízmillió forint járt. A keretösszeg 500 millió forint volt.
Minden évben van azonban egy több hónapos periódus, amikor az orvosok nem is tudnak ezekre pályázni, így a praxisok üresen, a betegek pedig kezelés nélkül maradnak. 2014-ben csupán júliusban írták ki a pályázatot, és október végén már le is zárult a jelentkezés, 2015-ben ugyanebben az időszakban lehetett jelentkezni, míg tavaly február 1-jétől november végéig pályázhattak az orvosok. Azokban a hónapokban viszont, amikor nem él a pályázati kiírás, az orvosok nem igényelhetik a pénzt, a több hónapos várakozás pedig akár végleg eltántoríthatja őket.
Nem tudni, hogy 2017-ben mikor lesz lehetőségük az orvosoknak igényelni a támogatást, és az sem világos, mi lesz azokkal, akik az elmúlt 4 hónapban vásároltak praxist, vagy vállaltak betöltetlen körzetet - írja a lap.