Bár lényegesen kevesebbe kerülne a társadalombiztosítónak, és a család közelsége miatt a betegnek is jobb volna az itthoni gyógykezelés, egy baleset után gyakran akkor is külföldi kórházban marad a sérült, ha indokolt lenne a hazaszállítás. Ennek egyik oka, hogy a hazai egészségbiztosítónak nincsenek azonnal frissülő adatai - írja az MNO .
Egy évnél is tovább húzódhat, mire kiutalják a számlát
Az elsődleges problémát az jelenti, hogy a beteg ellátásának költségei általában nagyon lassan jutnak vissza Magyarországra: 18 hónap is eltelhet, mire a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő ( NEAK , az OEP utódja) megkapja a számlát. Túri Péter, a veronai baleset sérültjeit is hazaszállító Trust Air Aviation Kft. ügyvezető igazgatója szerint hosszú ideig nem is tudni, mennyit fizet az állam egy külföldi kezelésért, tehát könnyen előfordulhat, hogy többszöröse lesz a kinti kezelés költsége annak, mint amennyibe - szállítható beteg esetén - akár a légi hazaszállítás kerülne.
2013-ban a KSH kimutatása alapján a magyar állam 3,5 milliárd forintot fordított külföldön kezelt magyar betegek ellátásának finanszírozására. Ezzel szemben a nem légi hazaszállítás költsége mindössze 20 millió forint körül mozgott. Túri Péter szerint érdemes lenne kiszámolni, mi éri meg jobban: kifizetni a sérült hazaszállítását, vagy a külföldi - rendkívül drága - gyógykezelés költségeit téríteni.
"Eddig nem sok magyar beteget volt lehetőségünk hazaszállítani, két év alatt maximum 20 páciensről beszélhetünk. Pedig ennél valószínűleg jóval többen lehetnek azok, akik itthon is gyógyulhatnának. Évente legalább száz érintettről lehet szó" - fejtette ki a szakember. Hozzátette: a Veronában történt, tragikus buszbaleset idején folyamatos kapcsolatban voltak a mentőszolgálattal. Piaci áron Veronából mentőautóval hazaszállítani egy sérültet 500 ezer forintba kerül, mentőrepülővel ugyanez fejenként körülbelül 2,5-3 millió forintba. Azonban míg földön több mint tíz óra az út, addig repülővel ennek a töredéke, körülbelül 90 perc.