Mint azt a HáziPatika.com is megírta, Kincses Gyula lett a Magyar Orvosi Kamara új elnöke, aki az 1001orvos hálapénz nélkül Facebook-csoportból induló Újratervezés csoport jelöltjeként váltotta le a szervezetet 16 éve vezető Éger Istvánt. A MedicalOnline a tisztújítással kapcsolatban kérdezte a füll-orr-gégész szakembert, az új alelnököket, Lénárd Ritát és Álmos Pétert, illetve Lovas Andrást, aki Álmos Péterrel közösen hívta életre az 1001orvos hálapénz nélkül csoportot.
"Csak beteg van, akit el kell látni"
Kincses Gyula szerint, bár a végeredmény nagyon átütő, és komoly felhatalmazást ad a programjuk végrehajtásához, egyszerre boldogok és gondterheltek attól, ami vár rájuk. Álmos Péter alelnök arról beszélt: az orvoskar tradicionálisan polgári értékrendű. "Négy és fél évvel ezelőtt azzal a kikötéssel indítottuk el az 1001 orvos hálapénz nélkül csoportot, hogy itt pártpolitikának helye nincs, mert elviszi a szakmáról a fókuszt. Nincs 'baloldali' és 'jobboldali' beteg. Csak beteg van, akit el kell látni."
Az Újratervezés programjának nagyon hangsúlyos eleme, hogy nyissanak a betegek, a társadalom felé, erről Kincses Gyula a következőképpen nyilatkozott: "Közösek az érdekeink: betegbiztonság és jobb minőségű ellátás. Megértetjük a lakossággal, hogy az önként vállalt túlmunka felmondása elképzelhető, hogy átmenetileg okoz egy-két hetes zavart az ellátásukban, ám mindez azért történik, hogy itthon maradjanak azok az orvosok, akik őket gyógyítják" - fogalmazott a szakember, Lovas András pedig hozzátette: ők tájékozott és tájékoztatott betegeket szeretnek és szeretnének gyógyítani, akiket bevonnak a kezelésükkel kapcsolatos döntéshozatalba.
Lénárd Rita alelnök hangsúlyozta: nemcsak a betegekhez, a kollégákhoz is szeretnének közelebb kerülni, mert az orvostársadalom egyik legnagyobb baja a megosztottság. És bár nem könnyű ennyi különféle véleményt, gondolatot, akaratot integrálni, Kincses Gyula úgy gondolja, így sokkal hatékonyabb lehet a munka.
Javítanák a pontatlanságokat, lazaságokat
Arról, hogy az új vezetőségnek milyen rövid távú tervei vannak, Kincses Gyula azt mondta, párhuzamosan kell futnia több feladatnak. "Sok pontatlanság, lazaság van a MOK alapszabályában, ha valamiben jó is, de nincsenek meg a hozzá kapcsolódó eljárási utasítások. (...) Minden prejudikáció és rosszindulat nélkül át kell világítani a kamara mögötti céghálót, mert meg szeretnénk érteni, miért hozták létre, és érdemes-e fenntartani. Ha igen, akkor ennek a működését is transzparenssé tesszük, ha viszont bizonytalan mozgásokra derül fény, azokat le kell zárni. Mindezek mellett neki kell látnunk a programunk gyakorlati megvalósításának is."
A szakmai és tudományos szervezetek mellett a rezidensek és az orvostanhallgatók ügyét is kiemelten kezelik majd, hiszen nemcsak a Magyar Orvosi Kamara, hanem a gyógyítás jövőjét is nagyrészt ezek a fiatal orvosok képviselik, húzta alá Lénárd Rita. Az alelnök hozzátette: szeretné, ha mielőbb tisztáznánk az egészségügyi sztrájk jogi feltételeit, mert "e nélkül nem sok értelme van ott ülni a sztrájktárgyalásokon".
Heti két nap az országjárásé
Kincses Gyula leszögezte: határozott szándéka, hogy egy héten átlagosan két napot országjárással töltsön. Az egyik nap a szakmai - hangsúlyozottan nem szakpolitikai - konferenciáké, ahol figyelemmel kísérheti a szakterület újdonságait, illetve meg tudja hallgatni a kollégák problémáit, javaslatait. A másik napot egy-egy vidéki területi szervezetnél, választókerületnél töltené el.