A betegutak ésszerűsítése és a várólisták csökkentése az utóbbi években zajló kórházi átszervezés egyik leghangsúlyosabb pontja. A legtöbb betegség kezelésében az időfaktor kulcsfontosságú, a túlterhelt és alulfinanszírozott egészségügyi ellátórendszer számára ugyanakkor egyre nagyobb kihívást jelentenek ezek a kezelések. A pluszforrásoknak, illetve az átszervezéseknek köszönhetően az utóbbi néhány évben jelentősen csökkent a műtéti beavatkozásra várók száma, a rövidebb várólistáknak köszönhetően pedig az átlagos várakozási idő is lecsökkent.
28 ezren várnak kezelésre
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő legfrissebb, 2017. január 1-es adatai szerint jelenleg 27 959 beteg vár műtéti ellátásra. A műtéteket a betegek az ellátási igény felmerülésének sorrendjében vehetik igénybe, ettől a sorrendtől eltérni csak orvos-szakmai szempontok miatt indokolt sürgősségi, vagy szakmai okok miatt előrehozott ellátások esetén lehetséges - olvasható az intézet honlapján.
Az Alapkezelő adatai szerint néhány műtéti típus esetén az elmúlt öt évben jelentősen csökkent a várakozási idő. 2013. óta a szürkehályog-műtétre várakozók száma a felére, 23155-ről 10269-re csökkent. Ugyanezen műtétre harmadannyi időt kell várni, mint öt évvel korábban, 354 nap helyett 95 napot. Csípőprotézis műtétek esetén 8761-ről 5725-re csökkent a várólista, a várakozási idő pedig 598 napról 311-re.
A gerincműtétekre várunk a legtöbbet
A legfrissebb, januári adatok szerint a leghosszabb átlagos tervezett várakozási idő a gerincstabilizáló műtétekre van, 399 nappal, itt összesen 683 név szerepel a várólistán. Több mint egy évet (371 napot) kell várni a térdprotézis műtétre is, igaz, hogy itt már a várólista is sokkal hosszabb: 6060-an várnak az ellátásra. Sokat, átlagosan 210 napot kell várni a szív elektrofizioiológiai vizsgálatára, erre a szívkatéteres diagnosztikus eljárásra 568-an iratkoztak fel. Legrövidebb ideig a rosszindulatú daganatokon kívüli (nem malignus folyamatokban végzett) nőgyógyászati műtétekre kell várni, itt az átlagos tervezett várakozási idő csupán 33 nap.
A rendszer elkülönítetten nyilvántartja az műtétre előjegyzett betegeket is. Nagy különbség, hogy ezekben az esetekben a beteg a kiadható legkorábbi műtéti időponthoz képest saját döntése alapján később kéri a műtét elvégzését. A nyilvántartásban 4351 ilyen státuszú beteg szerepel.
A várólisták hosszáról az alábbi oldalon tudhat meg részleteket.