Bár tavaly novemberben a Péterfy Sándor utcai Kórház is visszaállt az érsebészeti ügyeleti rendszerbe, mostanra kiderült, hogy egyetlen érsebész szakorvossal és a mellette dolgozó rezidenssel nem tudják vállalni a feladatot - értesült a MedicalOnline . Dr. Szeberin Zoltán, a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság (MAÉT) elnöke azt mondta: a budapesti érsebészeti ellátás kritikus helyzete a krónikus és folyamatosan tovább romló munkaerőhiányból ered, országszerte kevés az akut érbeteg ellátáshoz kellő gyakorlattal rendelkező érsebész. Szerinte a szakma előre jelezte, hogy a szakemberhiány miatt nem lehet majd a minimumfeltételeknek megfelelő létszámban betölteni az üres álláshelyeket a Péterfyben.
Újabb teher hárul az érsebészetekre és érsebészekre
A fővárosi érsebészeti ellátás tavaly márciusban került először gondba, amikor a Péterfy lemondta az akut érsebészeti ellátást. Később a helyzet rendeződni látszott, azonban szeptemberben a Péterfy "hosszabbítást" kért, így végül november elejéig a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikája, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet (GOKI), a Szent Imre Kórház, a Bajcsy Zsilinszky Kórház és a Honvédkórház vette át a készenléti ügyeletet. Február 1-jével azonban nemcsak az akut, hanem a krónikus betegek ellátását is meg kell oldani, akik a fővárosból és annak agglomerációjából érkeznek.
Hogy a fővárosi érbeteg-ellátással baj van, azt a szakpolitika is érzékelte. Tavaly márciusban bejelentették, hogy centrumokba koncentrálják az érsebészeti betegellátást , novemberben pedig Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere úgy fogalmazott: a perifériás érbetegek sebészeti kezelésének teljes struktúrája kiépült, jövő év elején pedig a hét minden napján, 0-24 óráig elérhető lesz az érsebészeti ügyeleti ellátás Budapesten is. Szeberin Zoltán azonban felhívta a figyelmet, hogy bár ez az elképzelés a szakma évek óta hangoztatott javaslataival egybevágott, egyelőre úgy tűnik, a gyakorlatban a tárca ígéretei nem valósultak meg.