Az államtitkár kijelentette, hogy az Állami Egészségügyi Ellátó Központ adatai szerint 2014-ben és 2015-ben az árak egyértelmű csökkentek. A betegek gyógyszerköltéseit 2011-től csökkentette a vaklicites rendszer bevezetése, amely a kormány legfontosabb újítása a gyógyszerkasszában. Ennek eredménye, hogy a rendszer bevezetését követő években összesen 11,7 milliárd forinttal csökkentek a gyógyszerkiadások, pénzt spórolva a költségvetésnek és a betegeknek is. Az utóbbi két évben 760 gyógyszer ára csökkent - közölte Rétvári.
Az augusztusi kiírással megkezdődtek a jövő évi országos kórházi gyógyszerellátást megalapozó közbeszerzési eljárások - közölte az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK). Az eljárások eredményeképp a szállítás jövő januárban indulhat meg.
A tenderkiírás szerint a beszerzés négy külön eljárás keretében valósul meg. Ezeknek az összesített becsült értéke közel 30 milliárd forint, és több mint 140 hatóanyagra vonatkozik. Így a korábbi évekhez képest a bevont hatóanyagok köre és a kiírt mennyiség is jelentősen bővült, illetve növekedett - közölte az ÁEEK.
A korábbi tapasztalatok alapján a tendereken elsősorban gyógyszer-nagykereskedők indulása várható a központ szerint, ugyanakkor az idei kiírások erőteljesebben támogatják a kisebb - akár csak egy hatóanyaggal induló - piaci szereplők részvételét is. A közbeszerzési eljárásra a jelentkezési határidő 2016. szeptember 13-ról szeptember 20-ára módosult, a beérkezett pályázatokat felbontották, azok értékelése jelenleg folyamatban van.
A kórházfenntartó ÁEEK az idei közbeszerzések eredményeként milliárdos nagyságrendű megtakarításokra, továbbá számos hatóanyag esetében az ellátás biztonságának javulására számít.
Forrás: MTI