Orvosokból és egészségügyi szakdolgozókból országszerte nagy hiány van, és hiába nyilvánították hungarikummá, a védőnői szolgálat is jelentős emberhiánnyal küzd. Magyarországon jelenleg 5200 védőnői álláshely van, ebből legalább 400 betöltetlen - írja a Zoom.hu .
Perelni kell a juttatásokért
Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke szerint a jelenlegi létszámmal nem lehet minőségi munkát végezni. A jogszabály szerint egy védőnőnek maximum 250 ellátottja lehet, ehhez képest van olyan körzet, ahol 600 emberről gondoskodik egyetlen szakember, de gyakori a 300-400-as létszám is - hangsúlyozta az egyesület elnöke.
Bár Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter az alapellátás komplex átalakítását ígérte, Csordás Ágnes szerint a nyilatkozatok eddig elsősorban a szakmai irányítás központosításának fontosságáról szóltak, nem pedig a megfelelő bérrendezésről, ami számukra az egyik legfontosabb probléma.
Csordás a bérben történő megkülönböztetés problémájáról is beszélt. A velük megegyező szakmai felsőfokú végzettséggel rendelkező ápolónők, gyógytornászok és dietetikusok ugyanis az egészségügyi szakdolgozói bértábla szerint kapnak alapbért, ami jóval magasabb, mint a védőnők bére. Ráadásul nekik meg kell küzdeniük az apró sorokban leírt kiegészítésekkel is, amelyek alapján a munkáltató - többnyire az önkormányzat - fizet.
A védőnők jelenleg a szakmai bérminimumot kapják, ehhez különböző illetménykiegészítések társulhatnak, ezeket az illetménykiegészítéseket azonban sok esetben csak részben, vagy egyáltalán nem kapják meg a dolgozók. Emiatt sokan bírósághoz is fordulnak: egy védőnő visszamenőleg 1 millió 200 ezer forintot kapott a munkáltatójától a jogtalanul elmaradt illetménykiegészítések miatt.