Februárhoz képest 16 százalékkal emelkedett a patikák gyógyszerforgalma, ezzel márciusban rekordot döntött itthon a gyógyszerköltés - derült ki a Hiflylabs Zrt. elemzéséből, melyről a vg.hu számolt be. Az elmúlt 12 hónapban márciusban hagytuk a legtöbb pénzt a patikákban , csaknem 51 milliárd forintért vásároltunk vényköteles gyógyszereket. Ennek ellenére a patikák jövedelmezősége nem emelkedett, a gyógyszertáraknak ugyanis évről évre egyre kevésbé jövedelmező a támogatott vényköteles készítmények forgalmazása.
Az adatelemzést végző cég igazgatósági elnöke, Virág Zsolt ismertetéséből kiderült: míg 2019 januárjában egy patika a vényköteles forgalmának 12 százalékát tarthatta meg, addig idén márciusban ez az arány enyhén csökkent, már csak 11,3 százalékos volt. Ennek egyik oka a többi közt az, hogy a hatósági előírások miatt a drágább gyógyszerek után kevesebb hasznot realizálnak a patikák. A statisztikák pedig azt mutatják, hogy a lakosság a korszerűbb és drágább kiszereléseket részesíti előnyben.
Vezetnek a szív- és rákgyógyszerek
Az elemzésből az is kiderült, hogy a legnagyobb forgalmat a kardiovaszkuláris, a daganatellenes és a vérképző szerek generálták, emellett a COVID-19 okozta tüdőgyulladás kezelésére szolgáló vírusellenes szerek forgalma is 21 százalékkal nőtt egy hónap leforgása alatt. Ez nem meglepő, hiszen ekkor jelent meg a támogatott vényköteles gyógyszerek között a favipiravir hatóanyag-tartalmú filmtabletta, amelyből országszerte 37 ezer doboz fogyott.
A szakértők ugyanakkor emlékeztettek, hogy a márciusi kiemelkedő költés ellenére a patikák gyógyszerforgalma éves összehasonlításban 14,3 százalékkal csökkent. Tavaly márciusban, a koronavírus-járvány kirobbanásakor ugyanis szintén rekordforgalmat könyvelhettek el a patikák, amikor lakosság soha nem látott gyógyszerfelvásárlási hullámot indított, melynek során 59 milliárd forintot hagytak a kasszáknál.