Elégedetlen a bérével az egészségügyi szakdolgozók közel 90 százaléka, az ápolók ötöde pedig hivatást váltana - derült ki a Független Egészségügyi Szakszervezet felméréséből. A szakszervezet elnöke, dr. Soós Adrianna az Index kérdésére elmondta: a járvány alatt a betegek túlélési esélye leginkább az őket ápoló szakdolgozók számától függ, akiket csak a jelenleginél erősebb anyagi ösztönzéssel lehetne megtartani. Közülük nagyon sokan három műszakban dolgoznak, hogy a megélhetésüket biztosítani tudják.
Tömegével mondanának fel a fekvőbeteg-ellátásban
A kutatás szerint a fekvőbeteg-ellátásban dolgozók közel fele elhagyná az állami egészségügyet. A válaszadók mindössze egyharmada szeretne a jelenlegi munkahelyén maradni, amit a szakszervezet rendkívül riasztónak tart. Az elégedetlenség egyik fő oka, hogy a szolgálati jogviszonyról szóló törvény ellehetetleníti, hogy a dolgozók egynél több egészségügyi intézményben vállaljanak munkát. Ráadásul az új rendszer nem rendezte az intenzív osztályokon dolgozó ápolók műszakpótlékait sem.
Dr. Soós Adrianna szerint az új jogviszony rengeteg dolgozónak rosszabb anyagi helyzetet teremt így. Az alapbérek ugyanis továbbra is rendkívül alacsonyak, amit a szakdolgozók többsége megalázóan kevésnek tart az elvégzett munkájához és megélhetéséhez képest. Az orvosok béremelése miatt az egészségügyben tovább nő a bérfeszültség.