Nincsenek megfelelő szakemberek
Az Állami Egészségügyi Ellátóközpont (ÁEEK) Magyar Nemzet által megismert információi szerint az országban 12 kórházban igen nagy problémát okoz, hogy nincsenek megfelelő szakemberek.
Bármely orvosszakmában megkezdett képzés hiányszakmának minősül ugyanis a hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézetben, a Bajai Szent Rókus Kórházban, a szentesi Dr. Bugyi István Kórházban, a balassagyarmati Dr. Kenessey Albert-kórházban, a kisvárdai Felső-Szabolcsi Kórházban, az ajkai Magyar Imre Kórházban, az egri Markhot Ferenc-oktatókórházban, az orosházi kórházban, a salgótarjáni Szent Lázár megyei kórházban, a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházban, a ceglédi Toldy Ferenc-kórházban és a Zala Megyei Szent Rafael Kórházban is. Tavaly egyébként ugyanezek az intézmények szerepeltek a felsorolásban, vagyis nem javult a helyzet.
Országosan is gondot okoz az orvoshiány
A 2016. és a 2017. évhez képest az idén is hiányszakma az érsebészet, a gyermek- és ifjúságpszichiátria, a fül-orr-gége gyógyászat, az igazságügyi orvostan, a nefrológia (a vese belgyógyászatával foglalkozó szakma), az orvosi mikrobiológia, az ortopédia és a traumatológia, a pszichiátria és a transzfuziológia (a vérátömlesztéssel foglalkozó szakma) is. Mindezeken túl Budapest kivételével hiányszakmának minősül még az infektológia, a sürgősségi orvostan, a patológia, a radiológia és a sebészet is.
Ahogy 2017-ben, úgy idén sem szerepel az orvosi hiányszakmák listáján az aneszteziológia, pedig sok intézmény küszködik azzal, hogy nincs elég altatóorvosa, és ez megnehezíti a műtétek beosztását. Két éve még harmincszázalékos volt a hiány ezen a területen.
Miért maradna itt egy fiatal orvos?
Manapság már nemcsak a fizetés fontos egy rezidens számára, a kórháznak más szempontból is elég vonzóvá kell válnia, hogy a fiatal orvosok maradni akarjanak . Szempont az ügyeletek száma, az infrastruktúra és az is, hogy milyen gyakran juthatnak például műtéthez. Ha ez nem elég meggyőző, más intézmény könnyen átcsábítja magához a tehetséges szakorvosjelölteket.
Hogy a hiányszakmákat vonzóvá tegyék a fiatalok számára, az ÁEEK az idén is kiírta a rezidenseknek szóló ösztöndíjakat, melynek összege 150 ezer forint. Pályázni február 20-ig lehet. Emellett szintén februárig pályázhatnak a támogatott szakképzésben részt vevő szakorvosjelöltek a havi nettó 100 ezer forintot jelentő Markusovszky Lajos-ösztöndíjra. Az oxiológia (prehospitális) és sürgősségi orvostan szakorvosjelöltjei a havi 200 ezer forintot jelentő Gábor Aurél-, míg a csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosjelöltek a havi szintén 200 ezer forintot biztosító Méhes Károly-ösztöndíjra jelentkezhetnek. A honvéd-, katasztrófa- és rendvédelem-orvostani szakorvosjelöltek tavaly óta pályázhatnak a Flór Ferenc-ösztöndíjra, ők havi nettó 200 ezer forintban részesülhetnek.